773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Slovinsko Slovinsko - transparent

Nabízíme 215 ubytovacích kapacit za cenu 1 090 Kč - 46 009 Kč.

Destinace:

Výsledky hledání
Slovinsko Krvavec starstarstar
Hotel
vlastní
-
Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 25.8.2018 2 dny Polopenze vlastnívlastní 1 090 Kč Detail
 26.8.2018 2 dny Polopenze vlastnívlastní 1 090 Kč Detail
 27.8.2018 2 dny Polopenze vlastnívlastní 1 090 Kč Detail
LM
Slovinsko Prázdninové domky Ocepkov Gaj
Apartmány
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.9.2018 3 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 148 Kč LM Detail
 3.9.2018 3 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 148 Kč LM Detail
 4.9.2018 3 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 148 Kč LM Detail
Slovinsko Bungalovy Rogla starstarstar
Bungalovy
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.8.2018 4 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 185 Kč Detail
 20.8.2018 4 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 185 Kč Detail
 22.8.2018 4 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 185 Kč Detail
LM
Slovinsko » Terme Čatež Terme Čatež - mobilhome starstarstarstarstar
Kemp
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.9.2018 4 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 198 Kč LM Detail
 30.9.2018 4 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 198 Kč LM Detail
 1.10.2018 4 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 198 Kč LM Detail
Slovinsko » Julské Alpy Residence Triglav starstar
Apartmány
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.9.2018 2 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 240 Kč Detail
 2.9.2018 2 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 240 Kč Detail
 3.9.2018 2 dny Bez stravy vlastnívlastní 1 240 Kč Detail
Slovinsko » Moravské Toplice Termal starstarstarstar
Hotel
vlastní
-
Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 8.10.2018 2 dny Polopenze vlastnívlastní 1 260 Kč Detail
 12.10.2018 2 dny Polopenze vlastnívlastní 1 260 Kč Detail
 13.10.2018 2 dny Polopenze vlastnívlastní 1 260 Kč Detail

další nabídky >

Celní a devizove predpisy

V souladu s předpisy EU. Daň z přidané hodnoty (slovinsky DDV) se občanům členských států EU vč. ČR nevrací. Omezení se vztahují na tabákové výrobky a alkoholické nápoje. Další podrobnosti lze najít např. na http://carina.gov.si/angl/index.htm .

Dokumenty

Cestovní doklady: Cestovní pas ČR, platný nejméně pro předpokládanou dobu pobytu, nebo platný občanský průkaz ČR.
Doklady o zdravotním pojištění: Evropský průkaz zdravotního pojištění
Pro každou cestu do Slovinska (SI) doporučujeme pro konkrétní cestu a dané období sjednat také odpovídající zdravotní připojištění na komerčním základě.
Doklady k cestám s motorovým vozidlem: Osvědčení o technické způsobilosti vozidla - „technický průkaz“, platný řidičský průkaz ČR, doklad o uzavření pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla pro zahraničí - „zelená karta“ prokazující povinné ručení pro zahraničí vč.SI.
U pronajatých vozidel vč. leasingu či zapůjčených vozů je nutné disponovat souhlasem, resp. ověřenou plnou mocí umožňující používání konkrétního vozu pro zahraničí. Podobu podobné plné moci (rovněž alespoň v anglickém znění) lze konzultovat např. s českými automotokluby jako je ÚAMK - www.uamk.cz či ABA - www.aba.cz . Vhodné je sjednání havarijního pojištění pro cesty do zahraničí platné i pro SI.
Před cestou je vhodné prověření legálního původu motorového vozidla. Slovinské orgány na vnější schengenské hranici i ve vnitrozemí provádějí časté a důkladné kontroly, jež se mj. zaměřují na legální původ vozidel. Právě na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech dochází nejčastěji k mnoha případům zabavení vozidel pro důvodné podezření jejich nelegálního původu. V naprosté většině podobných případů bylo zjištěno, že šlo o vozidla s nelegálním původem. Jedná se především o vozy „dražších“ značek Audi, BMW, Mercedes, VW (nejčastěji typ Passat), nově i Škoda či další, které byly v ČR či v cizině zakoupeny jako „ojeté“. Vlastníkům vozidel, jež nebyla zakoupena jako zcela nová přímo od autorizovaného prodejce, lze obecně doporučovat, aby si ještě před cestou do zahraničí vč.SI nechali odpovídajícím způsobem prověřit původ svého vozu; doporučení je zvláště důležité u „dražších“ a „ojetých“ vozidel koupených „z druhé ruky“. V takových případech je vhodné legální původ prověřit vždy před cestou do zahraničí.
Pro cestování nezletilých dětí bez doprovodu svých rodičů lze doporučit, aby doprovázející osoby jiné než jsou jejich rodiče (např. prarodiče, příbuzní či známí) byly na cestu do zahraničí vybaveny odpovídající ověřenou plnou mocí. Ta by měla obsahovat souhlas nejlépe obou rodičů s tím, že jejich dítě bude doprovázet konkrétní osoba na blíže upřesněné cestě a pro dané období. Pokud je doprovod vybaven adekvátní plnou mocí s alespoň pracovním překladem do anglického jazyka, nemělo by docházet k potížím se slovinskými pohraničními orgány. Zpřísněné kontroly mají zabránit únosům dětí.
Při cestování s domácími mazlíčky, které je třeba deklarovat ihned po příjezdu na vnější schengenské hranici (s Chorvatskem), je nutné předložit cestovní doklad EU potvrzující veterinární prohlídky, očkování proti vzteklině ne starší 1 roku apod.). Nekomerční individuální krátkodobý dovoz a tranzit těchto zvířat spolu s jejich vybavením cestovními doklady je v souladu s předpisy EU. Podrobné informace jsou k dispozici např. na: http://vurs.gov.si .
Pro dočasný dovoz a průvozu zbraní a munice je třeba vlastnit odpovídající Evropský zbrojní průkaz (European Weapon Licence). Podobný mezinárodní průkaz či zvláštní potvrzení/povolení je nutné vlastnit a na vyžádání předložit i pro cestování například s gumovým obuškem, který je v SI považován za zbraň. V opačném případě bývá tato zbraň odebrána a může následovat i pořádková pokuta. Veškeré zbraně spolu s municí je třeba deklarovat okamžitě po příjezdu do SI.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Slovinsko (SI), jež představuje tranzitní zemi pro statisíce českých turistů projíždějících směrem k chorvatskému Jadranu, se postupem doby stalo také tradičně a stále častěji navštěvovanou cílovou destinací našich turistů. Celková bezpečnostní situace je v SI obdobná jako je tomu v případě sousedních států nebo v ČR. Přestože lze k návštěvě této země zatím obecně poznamenat „bez specifických doporučení“ (No specific travel advice.), i v SI je samozřejmě nutné věnovat zvýšenou pozornost svým osobním cennějším věcem a zvláště cestovním dokladům, penězům, platebním kartám apod.

Národní parky: Je zakázáno a vysokými pokutami postihováno volné táboření v národních parcích a výslovně i v oblasti Triglavského národního parku, kam čeští turisté míří nejčastěji. V národních parcích se lze pohybovat pouze po vyznačených cestách. Při vysokohorské turistice lze doporučit doprovod zkušeného horského vůdce. Zakázána je také jízda s horskými koly po turistických stezkách pro pěší. Při výstupech v horách je třeba dávat pozor na rychlé změny počasí a drolivý podklad, který je převážně vápencový. Síť vysokohorských chat je relativně hustá. Již v roce 2000 vstoupila v platnost doplněná místní vyhláška o využívání a zabezpečení přístupných míst na řece Soča. Vyhláška stanovující ceny za „používání“ řeky a plavební režim určuje také úseky, na kterých je sjíždění řeky povoleno spolu s místy pro parkování. Pro ilustraci uvádíme výši poplatků za sjíždění řeky s tím, že se výše poplatků může kdykoliv změnit. Kajakář za jednodenní povolení uhradí 5 €, za týdenní 10 € a za měsíční 20 €. Rafting na řece Soča: cca. 50 € na osobu. Skupiny nad 10 osob spolu s rodinami mají slevu 10 – 15 %. Pro rodinné výlety je možný i miniraft s cenou 25 - 50 € za jednotlivce. Raftaři, kteří převážejí více než tři osoby, zaplatí jednorázově 30 € a za roční povolení 300 €. Jednodenní povolení pro gumový člun do tří osob stojí 5 € a roční 130 €. Za nedodržování místních pravidel může být jednotlivci udělena pokuta 50 – 150 € a organizaci 450 – 900 €. Podél řeky mají být rozmístěny informační tabule s označením obtížnosti jednotlivých částí řeky, potřebného vybavení a režimu plavby. Tyto informace mají obsahovat i materiály, které budou rozdávány společně se zaplaceným povolením ke sjíždění řeky. Na většině slovinských pláží se platí poplatek kolem 5 € denně. Pro potápění platí zvláštní předpisy. Při plavbě po moři na jachtách a člunech apod. je nutné respektovat výsostné vody sousedních a zároveň blízkých států (Itálie a Chorvatsko).

Informace a doporučení motorizovaným turistům:

Nejnáročnější období pro auto-turisty představuje letní turistická sezóna a zvláště „víkendové“ zatížení hraničních přechodů s Chorvatskem, které dosahuje vrcholu v době letních prázdnin. Právě na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech je během léta a v době svátků nutné počítat s delší odbavovací dobou a důkladnějšími kontrolami. Při cestách na chorvatskou Istrii a dále do Dalmácie se také doporučuje jako výhodný směr Postojna-Ilirska Bistrica-Rijeka či Lublaň-Kočevje-Rijeka.

Prověřování legálního původu motorových vozidel:
Slovinské orgány na vnější schengenské hranici i ve vnitrozemí provádějí časté a důkladné kontroly, jež se mj. zaměřují i na legální původ vozidel. Nejčastěji na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech dochází k mnoha případům zabavení vozidel pro důvodné podezření jejich nelegálního původu. V naprosté většině podobných případů bylo zjištěno, že šlo o vozidla s nelegálním původem. Jedná se především o vozy „dražších“ značek Audi, BMW, Mercedes, VW (nejčastěji typ Passat) ale i Škoda či další, jež byly v ČR či v cizině zakoupeny jako ojetá. Vlastníkům vozidel, jež nebyla zakoupena přímo od autorizovaného prodejce jako zcela nové, lze obecně doporučovat, aby si ještě před cestou do zahraničí vč.SI nechali odpovídajícím způsobem prověřit původ svého vozu. Toto doporučení je zvláště důležité u „dražších“ a „ojetých“ vozidel koupených „z druhé ruky“ do r.2008. V takových případech je vhodné legální původ prověřit ještě na území ČR. Tuto informaci doporučujeme „trvale“ uveřejnit také do části II. Aktuální doporučení a varování.

Dálniční známky/nálepky: Již v roce 2008 SI zavedlo pro všechny osobní automobily a motocykly povinnost zakoupení dálničních známek/nálepek (vignette) za používání dálnic včetně dálničních obchvatů a rychlostních silnic. Dálniční nálepky určené osobním automobilům a motocyklům mají roční, měsíční a týdenní platnost. Zavedení dálničních nálepek za používání dálnic a rychlostních silnic přineslo i zpoplatnění dálničních obchvatů (např. Lublaň, Celje či Maribor). Dálniční známky se prodávají např.na čerpacích stanicích pohonných hmot či v ústředních automotoklubech. Používání dálnic a rychlostních silnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle je považováno za porušení zákona a pokutováno částkou ve výši 300 €. Pro minibusy, autobusy i kamióny pro letošní rok zůstává zachován dosavadní způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích, tedy úhrada za konkrétní projeté úseky. Perspektivně se ve SI počítá se zavedením systému automatického odečítání mýtného prostřednictvím satelitu.

typ nálepky (ceny nálepek se mohou změnit) cena v EUR
roční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg – os.automobily 95,00
měsíční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg - automobily 30,00
týdenní nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg - automobily 15,00

roční nálepka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 47,50
měsíční nálepka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 25,00
týdenní nálepka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 7,50

pokuta za jízdu bez nálepky 300,00

Zvýšení pokut pro řidiče porušující dopravní předpisy ve SI (novela Zákona o bezpečnosti silničního provozu s platností od roku 2008), včetně zvýšení bodového postihu (slovinský bodový systém představuje obdobu systému v ČR); podstatný je především nárůst pokut za přestupky spojené s překročením rychlosti, nebezpečným předjížděním, řízení pod vlivem alkoholu či drog apod. Například při zjištění přítomnosti alkoholu v krvi nad povolený limit následuje ihned zadržení, pokuta i líčení na přestupkovém soudu.
Základní dopravní předpisy jsou podobné: nejvyšší povolená rychlost osobních automobilů na dálnici 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 100 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Povolený obsah alkoholu v krvi řidiče amatéra 0,5 promile, řidič profesionál - 0. Ve SI je povinné mít při jízdě po celý rok i ve dne rozsvícená světla. Zakázána je jízda automobily a motocykly mimo kategorizované silnice a jiné dopravní cesty.
druh vybraného dopravního přestupku výše pokuty v EUR
překročení povolené rychlosti v obci o více než 30 km/h 1.000
překročení povolené rychlosti v obci o 20 – 30 km/h 500
překročení povolené rychlosti v obci o 10 – 20 km/h 250
překročení povolené rychlosti v obci do 10 km/h 80
překročení povolené rychlosti mimo obec o více než 40 km/h 380
překročení povolené rychlosti mimo obec od 30 do 40 km/h 240
překročení povolené rychlosti mimo obec od 20 do 30 km/h 120
překročení povolené rychlosti mimo obec do 20 km/h 60
překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici o více než 50 km/h 300
překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici od 40 do 50 km/h 200 překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici od 30 do 40 km/h 150
překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici od 20 do 30 km/h 100
překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici do 20 km/h 50
řízení pod vlivem alkoholu od 180 do 950
řízení pod vlivem drog 950
telefonování při jízdě 120
jízda bez použití bezpečnostních pásů 120
jízda bez přikázaných světel 50
nezastavení před přechodem, na kterém je chodec a nebezpečné předjíždění 500

Pokutu je třeba uhradit na místě. V případě nedobytnosti při povinnosti úhrady pokuty na místě může následovat vystavení poštovní složenky za účelem pozdější úhrady (v případě nižších částek, není taxativně vymezeno). V případě vyšších částek může policista zabavit některé doklady včetně cestovního pasu až do termínu projednání na místním přestupkovém soudu (podobně např. i v sousedním Chorvatsku). V případech těžších provinění může policista provinilou osobu zadržet až do doby soudního jednání. Z praxe lze doporučit udělenou pokutu zaplatit na místě, ihned a bez jakéhokoliv smlouvání. Ve SI existuje peněžní transfer Western Union s tím, že o víkendech a v noci této služby prakticky nelze využít. Chybějící finanční prostředky může také osoba blízká (příbuzný, přítel, známý, zaměstnavatel, spolupracovník apod.) osobně doručit. V této souvislosti lze doporučit pouze striktní dodržování dopravních předpisů a pro případný přestupek mít k dispozici dostatečnou finanční hotovost právě pro případ potřeby okamžité úhrady pokuty přímo na místě.
Upozornění: Slovinská policie důrazně dohlíží na dodržování předpisů a při zjištění přestupku vystupuje nekompromisně, avšak korektně a vždy v souladu se služebními předpisy a zákonem. Míra korupce je u slovinské policie téměř nulová. V žádném případě se proto nedoporučuje o případném dopravním přestupku a stanovené pokutě s policisty diskutovat či se snažit výši pokuty jakkoliv „usmlouvat“. V takovém případě policie celou záležitost okamžitě postupuje bez ohledu na dobu události přestupkovému soudci a až do projednání tímto soudem (přestupkový soud má 48 hodin na projednání od obdržení spisu) není možné dosáhnout jakéhokoliv vývoje. Podle zákona o přestupcích, pokud existuje obava, že se pachatel vyhne procesu projednávání přestupku či zaplacení stanovené pokuty odjezdem do ciziny, může policie (soud) svým usnesením rozhodnout o dočasném zadržení cestovního pasu, řidičského průkazu a dalších dokumentů k vozidlu a zboží bez ohledu na skutečnost, zda je provinilá osoba skutečně vlastní. Doklady jsou vráceny až po ukončení soudního řízení případně po zaplacení pokuty. Pokud se osoba, která se dopustila dopravního přestupku, rozhodne pokutu uhradit na místě v hotovosti, může být výše pokuty částečně snížena. Po postoupení případu přestupkovému soudci je provinilá osoba v případě, že soud potvrdí rozhodnutí policie (což se stává ve více než 90% případů), povinna zaplatit pokutu v plné výši a navíc uhradit i soudní výlohy spojené s daným případem.

Dopravní nehody: Slovinské silnice patří právě v letních měsících vzhledem k husté tranzitní dopravě k těm méně bezpečným v Evropě. K automobilovým nehodám občanů ČR často dochází z důvodu vyčerpání a snížené pozornosti, zejména při nočních jízdách. Nouzové telefony jsou na dálnicích každé 2 km. Při jakékoliv dopravní nehodě, při které dojde k poškození automobilu, je nutné přivolat policii. Ta vydá „potvrzení o poškození vozidla“, na základě kterého bude moci poškozené vozidlo na zpáteční cestě do ČR opustit slovinské území. V podobných případech je řidič zpravidla předvolán týž den či den následující k přestupkovému soudci. Podle místní praxe k zajištění účasti u přestupkového soudu může být v souladu se Zákonem o přestupcích odebrán např.cestovní doklad. Při podezření ze zavinění těžší nehody je řidič zadržen a případ řeší vyšetřující soudce. Žádost o odškodné za psychickou či fyzickou újmu, smrt či škodu na autě podává český účastník nehody po návratu do ČR u své pojišťovny. Policejní záznam o nehodě slovinská policie účastníkům nehody na místě nevydává. Jedno z vyhotovení však postupuje Slovinské pojišťovací společnosti Slovensko zavarovalno združenje, Železna cesta 14, 1000 Ljubljana, tel.: 00386 – 1 - 473 56 99 (437 70 98 – oddělení zelené karty – pojistné události do zahraničí), fax.: 00386 – 1 - 473 56 92, u které si jej může pojišťovna, u níž je český účastník nehody pojištěn, vyžádat. http://www.zav-zdruzenje.si/ .

II. Aktuální doporučení a varování

Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince – nejsou
„Bez specifických doporučení“ (No specific travel advice.)

Vhodnost návštěvy s ohledem na politickou či jinou situaci v zemi – bez zvláštních doporučení


Upozornění a doporučení na závěr:

1) Mimo běžného zdravotního připojištění do zahraničí všem osobám hodlajícím se v SI věnovat tzv.adrenalinovým, resp. vysoce rizikovým sportům (lyžování, horolezectví, jízda na koni, potápění, rafting, paragliding, canyoning, balooning apod.) důrazně doporučujeme uzavřít ještě před cestou odpovídající zdravotní připojištění. Při zranění během výkonu těchto náročných a mnohdy rizikových sportů vede absence tohoto připojištění ke značným komplikacím a vysokým finančním částkám. Pořízení adekvátního zdravotního připojištění by mělo automaticky být ve všech případech samozřejmostí.

2) Při cestách s motorovými vozidly doporučujeme vzít v potaz část zprávy „Informace a doporučení motorizovaným turistům“ - zvláště pro časté případy zabavování vozidel pro podezření z jejich nelegálního původu (doporučení prověření původu vozidla před cestou), povinnost být vybaven odpovídající dálniční známkou i striktní dodržování dopravních předpisů spolu se zvýšenými cenami pokut za dopravní přestupky.

Víza

Bezvízový styk. Občané ČR mohou stejně jako občané dalších členských zemí EU pobývat na území SI do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost ubytování do 72 hodin (do tří dnů – pro občany EU) od doby přechodu státní hranice SI resp. po změně ubytování (ostatní cizinci do 24 hodin). Přihlášení se realizuje na místně příslušné policejní stanici osobně, tedy bez prostřednictví třetí osoby. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem. Při ubytování v soukromí se ubytovaný dostaví spolu s ubytovatelem na místně příslušnou policejní stanici, kde je nutno vyplnit formulář o přihlášení k ubytování (policijska prijava prenočišča). Nocování ve volné přírodě („pod širákem“) je zakázáno.
K dlouhodobému pobytu delším než 3 měsíce je nutno se přihlásit (prijava prebivanja) na cizinecké policii – Policija, Upravna enota, Oddelek za tujce (Urad za tujce), kontakty na cizineckou policii jsou uloženy v části „Důležitá telefonní čísla“. S potvrzením o realizaci přihlášení k dlouhodobému pobytu (prijava prebivanja) je nutné na stejném úřadě (Upravna enota) realizovat tzv. „prijava prebivališča“ (bydliště). Podmínky vstupu a pobytu upravuje cizinecký zákon a zákon o přihlašování k pobytu („Zakon o tujcih“, čl. 93 c/ - upravuje přihlášení k dlouhodobému pobytu a „Zakon o prijavi prebivališča“, čl.10, odst.3/ - upravuje povinnost přihlášení po přechodu hranic či po změně bydliště).
http://www.mnz.gov.si/si/pogosta_vprasanja/dovoljenje_za_bivanje_v_sloveniji/
http://www.policija.si .
Vstupní formality jsou v obecné rovině v souladu s předpisy EU.
Informace o vízovém režimu jsou k dispozici na http://www.mzz.gov.si/en/visa_information/

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Zdravotní péče je na dobré úrovni, pomoc je poskytována v souladu s předpisy EU. Je třeba cestovat s Evropským průkazem zdravotního pojištění, který vydává konkrétní zdravotní pojišťovna, cestovním pasem či občanským průkazem. Evropský průkaz v akutních případech může nahradit „Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění“. Po příjezdu do Slovinska se vyhledá oblastní pobočka instituce slovinského zdravotního pojištění, kterým je „Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije“ (ZZZS), kde se předloží Evropský průkaz. Po předložení tohoto průkazu se zde obdrží potvrzení o nároku na věcné dávky pro zahraniční pojištěnce a jejich rodinné příslušníky.
Přesný postup a aktuální informace o podmínkách poskytování zdravotní péče v zahraničí včetně Slovinska poskytne příslušná zdravotní pojišťovna (např. VZP – www.vzp.cz, „Pobyt v zemích Evropské unie“, hlavní pobočka v Praze, Na Perštýně 6, Praha 1).
V případech dlouhodobých pobytů (např. služební pobyt, studium) je nutné vysílající organizaci v ČR požádat o vystavení a potvrzení formuláře E 101 CZ - „Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům“ . S vystaveným a potvrzeným formulářem E 101 CZ je nutné příslušnou zdravotní pojišťovnu požádat o vystavení a potvrzení formuláře E 106 CZ - „Potvrzení o nároku na věcné dávky nemocenského pojištění a pojištění v mateřství pro osoby bydlící v jiném než příslušném státě“. Vyplněný a potvrzený formulář E 106 CZ se předkládá slovinské zdravotní pojišťovně – ZZZS. Ta nejprve vystaví dočasné potvrzení („potvrdilo o zdravstvenem zavarovanou ali podatki, ki so zapisani v kartici, in njihov pomen“) a poté i legitimaci ZZZS („Kartica zdravstvenega zavarovanja“).
V urgentních případech se lze obracet přímo na nemocnici nebo smluvního lékaře, který má kontrakt s ZZZS. V Slovinsku není poskytována ze základního pojištění celá zdravotní péče zdarma. Platí se zde spoluúčast (lékařské ošetření 5 – 25 % /první pomoc bez spoluúčasti/, stomatologické ošetření 15 – 75 % /rovněž pouze u smluvního stomatologa ZZZS/, 25 % za hrazené léky a až 100 % za ostatní léky, hospitalizace – 25 %, doprava za účelem ambulance, jež nebyla urgentní - 70 %.).
Pokud je nutno z jakéhokoliv důvodu zaplatit péči v hotovosti, je třeba uschovat originály účtů a po návratu do ČR se obrátit na pobočku vlastní české zdravotní pojišťovny. Ta do určité doby náklady proplatí do výše, která by byla uhrazena ze strany ZZZS. Pokud účet nepřesahuje 1.000 EUR, lze danou českou zdravotní pojišťovnu požádat o proplacení účtu do výše českých tarifů.
V případě potřeby uplatnění nároku na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti v Slovinski, je nutno se neprodleně obrátit na místní pobočku ZZZS spolu s potvrzením o pracovní neschopnosti, vystaveným místním smluvním lékařem. Přitom je nutno uvést adresu pobytu v Slovinsku a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení. Je zapotřebí nahlásit co možná nejdříve svému zaměstnavateli počátek a předpokládanou dobu trvání pracovní neschopnosti a místo pobytu při léčení.
Pro každou cestu do Slovinska se doporučuje uzavřít odpovídající zdravotní připojištění na komerčním základě – zvláště pak pro rizikové sporty jako je lyžování, horolezectví, potápění, paragliding, rafting, balooning apod. Zdravotním rizikem jsou klíšťata přenášející virovou encefalitidu, proti které se rovněž doporučuje příslušné očkování.
Informace ke zdravotní péči poskytované cizincům v Slovinsku lze najít např. na http://www.zzzs.si (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije - ZZZS v Lublani: Miklošičeva cesta 24, 1507 Ljubljana, Enota za mednarodno zdravstveno zavarovanje, http://www.zzzs.si , tel. +386 1 23 29 084). Zdravotní střediska, která jsou ve všech větších městech, jsou obvykle otevřena během pracovních dnů od 7.00 do 19.00 hod. Ústřední nemocnice: Klinični center Ljubljana, Zaloška cesta 2, 1000 Ljubljana, tel. 01 - 522 50 50, www.kclj.si . Více informací na: http://www.zzzs.si/zzzs/internet/zzzseng.nsf.
Důležitá telefonní čísla a další vybrané kontakty:
tel. předvolba z ČR: 00 386 – Slovinsko, 1 – Lublaň, 2 – Maribor, 5 – Koper
Policie: 113 Hasiči 112 Zdravotní a záchranná služba: 112 Evropské nouzové tel.č. 112
Informace o telefonních číslech: 1188, telefonní spojení: www.telekom.si
Poštovní služby: www.posta.si
Doprava: Auto-Moto - slovinský autoklub AMZS – Avto Moto Zveza Slovenije 1987,
AMZS, Dunajska 128a, 1000 Ljubljana, 01 – 53 05 300, mob. tel. 031 64 64 64, www.amzs.si Odtahová služba: např. 041 621 657, 050 621 657 info o odtahu i AMZS 1987
Informace o aktuální výši dálničních nálepek a mýtného: www.dars.si
Ceny benzínu a nafty odpovídají vývoji v EU, cca. 1,20 EURO za 1 l, www.petrol.si.
Železniční doprava: www.slo-zeleznice.si informace na hl.n.Lublaň tel. 01 – 29 13 332
Letecká doprava: www.adria.si
Námořní doprava: mezinárodní přístavy jsou v přístavních městech Koper a Piran (oba přístavy jsou otevřeny celoročně) a Izola (dočasně od května do října)
Přístaviště pro jachty v Izole: Marina v Izoli: www.marinaizola.com
Přístaviště pro jachty v Portoroži: Marina Portorož: www.marinap.si
Autobusová doprava: www.ap-ljubljana.si
TAXI: www.computel.si/taxi/index.asp
Oficiální informace (vládní zdroje) www.gov.si
Internetové místní vyhledávače: www.najdi.si i www.informiran.si
Slovinská turistická organizace: Slovenska turističina organizacija, Dunajska 156, 1000 Ljubljana, www.slovenia.info (informace o všech oblastech turistiky, ubytování včetně kempů /“kamp“/ apod.), dále www.slovenia-tourism.si . Informace o možnosti realizace jednotlivých sportů (horolezectví, potápění, sjíždění řek na kajacích, rafting, paragliding, canyoning, balooning, jízda na koních apod.) např. www.lifetrek-slovenia.com .
Většina bank je otevřena po. - pá.: 8.30 – 12.30 a 14.00 – 17.00, so.: 9.00 - 12.00
Oficiální kurz vyhlašuje „Narodna banka Slovenije“: www.bsi.si
Otevírací doba obchodů: po. - pá.: 8 – 19 so.: 8 – 13 . Na mnoha místech lze platit běžně používanými platebními kartami American Express, Diners, Master Card, Euro Card či Visa.
Seznam hraničních přechodů: www.policija.si/portal/ („za državljane“, „mejni přehodí“), dále násl.vybrané hraniční přechody s Chorvatskem a jejich kontakty (další méně používané hraniční přechody kontakt lze nalézt např.na telefonních informacích o telefonních číslech - 11 88 ). Dragonja 05 – 617 91 10, Starod 05 – 714 01 00, Jelšane 05 – 714 02 00, Babno Polje 01 – 715 78 93, Metlika 07 - 363 72 40, Obřežje 07 – 466 05 50, Gruškovje 02 – 788 43 02, Središče ob Dravi 02 – 713 48 60, Petišovci 02 – 574 21 50.
Cizinecká policie: Policija, Oddelek za tujce (Urad za tujce), v Lublani - Upravna enota Ljubljana, Sektor za upravne notranje záseve, Oddelek za tujce, Tobačna ul. 5 – Vič, 1000 Ljubljana (na autobusové lince č. 6, stanice Tobačna tovarna), hodiny pro veřejnost po. 8 – 15, st. 8 – 12 13 – 17, pá. 8 – 13 (nápis na kancelářích: „Sprejem vlog za izdajo dovoljenja za začasto ali stalno prebivanje, osebne iskaznice“), tel. 01 – 306 30 00, fax 01 – 306 3202,
e-mail: ue.ljubljana@gov.si http://www.policija.si/si/organiziranost/pu/lj/telefon.html.
Státní svátky Slovinské republiky: 1. a 2. ledna, 8. února, velikonoční pondělí, 27. dubna,
1. a 2. května, 25. června, 15. srpna, 31. října, 1. listopadu, 25. a 26. prosince
Předpověď počasí v SI např.: www.arso.gov.si .