773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Samoa Samoa - transparent

za cenu - .Celní a devizove predpisy

Při odletu ze země se platí odletová daň ve výši 40 tala (cca 13.50 USD).
V zemi platí striktní předpisy pro dovoz a vývoz zbraní, ovoce, domácích zvířat a drog.

Dokumenty

Cestovního dokladu platný minimálně 6 měsíců po příletu.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Samoa je ostrovní země v oblasti Jižního Pacifiku o rozloze 1.115 čtverečních kilometrů a skládající se ze dvou hlavních ostrovů Upolu a Savai´i a sedmi menších ostrůvků. Samoa je parlamentní demokracie. Hlavním městem je Apia.

V zemi je přibližně 179.000 obyvatel z nichž přibližně 93% je samojského původu a 7% euroasijského.
Úředními jazyky jsou angličtina a samojština.
Hlavním průmyslem je turistika a zpracování ryb.

Volací kód země je 685.
Na Samoa se používá metrický systém.
Napětí je 240V, 50Hz.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Samoa jsou měsíce květen - říjen, kdy klesá teplota a počet dešťových srážek. V měsíci září se na Samoa koná kulturní událost roku - festival Teuila.

Samoa se nachází v oblasti se zvýšenou seismickou aktivitou a v zemi se vyskytují zemětřesení. Během sezóny dešťů se mohou vyskytnout na území Samoa i velmi silné větry.

Hlavním letištm na Samoa je Faleolo, které se nachází asi 35 km západně od města Apia na ostrově Upolu. Hlavními přestupními místy pro cestu na Samoa je Auckland (Nový Zéland) a Fiji. Nejdůležitějšími leteckými dopravci jsou Air New Zealand (www.airnz.co.nz), Polynesian Airlines (www.polynesianairlines.com), Hawaiian Airlines (www.hawaiianair.com) a Samoa Air (www.samoair.com). Tyto společnosti zajišťují pravidelné spojení do Austrálie, Nového Zélandu, Fiji, Havaje a Los Angeles.

Na Samoa se jzdí vlevo. Kvalita vozovek v městských oblastech a částečně i ve venkovské části je dobrá. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.
Mezi hlavními ostrovy existuje lodní doprava, která umožňuje i přepravu automobilů. Lodě jsou často silně přeplněny.

Doporučuje se aby turisté konzultovali s místními průvodci bezpečná místa pro potápění .

Samoa je považována za zemi s nízkou úrovní kriminality, přesto se však doporučuje uzamykat dveře a nenechávat osobní věci bez dozoru. Vyskytují se i případy kapesních krádeží.

Ve městě Apia a v některých vesnicích je třeba dbát zvýšené ostražitosti, vyhýbat se a v žádném případě nekrmit toulavé psy. V přítomnosti jídla a při pocitu ohrožení se mohou stát agresivními.

Víza

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Ke vstupu na území Nezávislého státu Samoa není potřeba vízum. Povolení ke vstupu na dobu 60 dnů (změna ze 30 dní!! ) je udělováno při příletu po předložení cestovního dokladu
platného minimálně 6 měsíců od příletu a data zpáteční letenky.

Další informace lze získat na internetových stránkách Úřadu pro turistiku www.visitsamoa.ws nebo www.samoaimmigration.gov.ws/visitors

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Zdravotní péče na Somoa je kvalitní a dostačující pro běžné zdravotní problém, ale počet zdravotnických zařízení je pouze omezený. Hlavní nemocnice a menší soukromá nemocnice jsou v hlavním městě Apia. V odlehlejších oblastech je několik menších zdravotnických zařízení.

Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je třeba se bránit kousnutí moskyty častým používáním repelentních prostředků.