773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Peru Peru - transparent

Nabízíme 32 ubytovacích kapacit za cenu 13 800 Kč - 155 766 Kč.

Výsledky hledání
Peru Inca Trail - Trek na Machu Picchu
Stan
kombinovaná
-
Dle programu
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 15.8.2018 4 dny Dle programu kombinovanákombinovaná 13 800 Kč Detail
 18.8.2018 4 dny Dle programu kombinovanákombinovaná 13 800 Kč Detail
 21.8.2018 4 dny Dle programu kombinovanákombinovaná 13 800 Kč Detail
Peru Po stopách dávných Inků starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň, Mnichov, Budapešť
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 3.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyBudapešť 62 130 Kč Detail
 3.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 62 130 Kč Detail
 3.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyMnichov 62 130 Kč Detail
Peru PERU
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 22.11.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 63 900 Kč Detail
LM
Peru To nejlepší z Peru starstarstar
Program
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 26.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 64 980 Kč-3 % LM Detail
Peru Incké památky a jezero Titicaca starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň, Mnichov, Budapešť
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 3.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyMnichov 66 630 Kč Detail
 3.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 66 630 Kč Detail
 3.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyBudapešť 66 630 Kč Detail
Peru Peru - výlet do srdce Amazonie starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 4.10.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 70 990 Kč Detail

další nabídky >

Celní a devizove predpisy

V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, více než 200 ks cigaret, 1 litr alkoholických nápojů, pochopitelně drogy. V případě peněz je možné bez registrace přivézt obnos do výše 10 tisíc USD. Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. že je vždy vyžadován mezinárodní veterinární resp. fytosanitární certifikát a dle druhu zvířete příp. očkovací průkaz. Od 1. ledna 2000 není povoleno vyvážet žádné živočichy odchycené ve volné přírodě. Povolován je pouze vývoz zvířat narozených v zajetí (v chovných stanicích) s příslušnými certifikáty a v případě ohrožených druhů i registračními čipy či jinou dokumentací.

Povinná směna valut či deviz neexistuje stejně tak jako povinnost prokazovat vlastnictví nezbytných finančních prostředků na dobu pobytu. Kromě národní měny tzv. Nuevo Sol (PEN) je v zemi běžným platidlem americký dolar (USD), nicméně s americkými dolary nelze běžně platit v obchodní síti. S bankovkami menších nominálních hodnot nejsou problémy, v případě bankovky 100,- USD je možné se někde setkat s odmítnutím kvůli obavám z padělání. Černý kurz prakticky neexistuje. V každém případě je třeba se vyvarovat směny valut u pouličních směnárníků, kde existuje nebezpečí prodeje falešných bankovek. Výměna bankovek Euro je složitá, protože většina bank je volně nesměňuje nebo ve velmi nevýhodném kursu.

Dále se nesmí vyvážet žádné originální artefakty, ať již v podobě keramiky či tkaniny. K vývozu starožitností je třeba mít certifikát jejich původu a vývozní povolení vystavené státní kulturní institucí tj. Instituto Nacional de Cultura.

Dokumenty

Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní doklad - cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty.

Při vstupu do země (buď na hraničním přechodu nebo na letišti) obdrží každý cizí státní příslušník tzv. vstupní/výstupní lístek (Tarjeta de Embarque/Desembarque), jehož dvě části je nutno vyplnit. Úředník pasové kontroly obě části potvrdí a druhou část tzv. výstupní lístek vrátí cestovateli, který ji musí odevzdat při výjezdu ze země. Ztráta tohoto dokladu znamená administrativní problémy a povinnost uhradit správní poplatek. Vyplňuje se také celní prohlášení.

Při cestě motorovým vozidlem je při vstupu do Peru vyžadováno předložení platného řidičského průkazu, technického průkazu od vozidla a pojistky uzavřené buďto u peruánské, nebo u mezinárodní pojišťovny uznávané v Peru, která v plném rozsahu pokrývá jakékoliv škody způsobené při dopravních nehodách.

V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu v Peru vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Limě (Peru).

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Před cestou se doporučuje zaregistrovat se v databázi „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ - DROZD (http://drozd.mzv.cz/).

Při pobytu v Peru je vhodné kontaktovat informační kanceláře InfoPeru, které se nacházejí prakticky ve všech větších městech. Je zde možné získat aktuální informace o otevírací době turistických památek, vhodná doporučení k návštěvám zajímavostí, muzeí, restaurací atd.

Obecně platí, že znalosti anglického jazyka jsou uplatnitelné v hlavním městě a ve větších turisticky známých destinacích, ovšem již tomu tak není v dalších částech země. Základní znalosti španělštiny jsou vítány ba někdy jsou i potřebné, jinak se turisté vystavují rizikům s tím spojeným.

Pokud se týče bezpečnostních poměrů, Peru je považováno za zemi, ve které je vhodné dbát zvýšené opatrnosti. Hlavními bezpečnostními zásadami jsou necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a dát přednost jednoduchému neokázalému oblečení.

Ve městech jsou pro přepravu bezpečnější taxi než mikrobusy, ve kterých dochází k okrádání turistů. Všeobecně platí, že při cestování hromadnou dopravou (taxi, mikrobus) je třeba se mít na pozoru. Cena taxi je smluvní (neexistují taxametry), jistější je používání např. hotelového taxi. K cestám mezi městy lze použít dálkové autobusy, nicméně i zde platí stejná pravidla. Meziměstská autobusová přeprava není drahá. Doporučuje se cestovat pouze zavedenými autobusovými společnostmi, kde je záruka dobrého technického stavu autobusů. Levnější dopravci většinou nevěnují řádnou pozornost technickému stavu svých vozidel a častěji u nich dochází k technickým poruchám nebo haváriím. Větší a zavedení přepravci autobusů jsou automaticky pojištěni, což je v případě problémů různého charakteru výhodou. Doporučuje se uchovat si nejméně po dobu cesty jízdenku pro případné uplatnění náhrady u pojišťovny.

Automobilem z půjčovny v Peru nelze opustit zemi. Dle dohody je možné vozidlo vrátit jinde, než bylo zapůjčeno.

Dálniční poplatky nejsou vysoké a opravňují k cestě k nejbližšímu výběrčímu místu (50 - 80 km). Povrch místních dálnic je relativně dobrý, ve vnitrozemí je však třeba počítat s častými výmoly, hlavně po dešti, příp. s padajícím kamením a závaly. K tomu se přidružuje poměrně bezohledný styl jízdy místních řidičů a možnost přepadení (hlavně v případech zastávky nebo poruchy).

Doporučuje se vyvarovat se přemísťování v noci, kdy i na nejfrekventovanějších silnicích mohou být umísťovány "neviditelné" překážky, které jsou schopny vozidlo poškodit. Během nutné zastávky pak může být posádka okradena.

Poměrně častým jevem jsou v Peru blokády silnic kvůli manifestacím a protestům, které způsobují komplikace v silniční dopravě a pro turisty nečekané potíže. Z těchto důvodů je nutné sledovat aktuální situaci popř. konzultovat stav s českým velvyslanectvím v Limě.

Při jakýchkoliv potížích se doporučuje kontaktovat místní policii nebo také speciální tzv. turistickou policii, která pomáhá řešit problémy zejména zahraničních turistů.

Obecně platí pravidlo, že se nekonzumuje voda z vodovodního kohoutku, pouze voda balená – tzn. v lahvích nebo sklenicích. Zelenina a ovoce se doporučují před konzumací dobře propláchnout vodou, popř. dezinfikovat.

V případě nevyužití letenky z jakéhokoli důvodu je třeba se připravit, že většina leteckých společností vyžaduje zaplacení stornovacího poplatku - a to i v případě odcizení letenky, kdy je navíc vyžadován policejní protokol. Pokud tedy dojde ke krádeži pasu, letenky a cenností, je třeba nejprve kontaktovat místní oddělení policie, aby vydalo protokol o krádeži.

Pro alpinisty by mělo být samozřejmostí kontaktovat před vstupem do hor speciální policejní záchranářskou jednotku za účelem zjištění stavu počasí a celkových podmínek v příslušné části hor. Veškeré záchranářské práce jsou vedeny jako placená služba a náklady spojené s tímto úkonem jsou účtovány k tíži zachráněného. Je zcela nezbytné, aby každý návštěvník oblasti Cordillera Blanca byl pojištěn na vysokohorskou turistiku. Výjimku tvoří pouze základní cesta k Laguně Llanganuco s památníkem zahynulých československých horolezců, kam se lze dopravit nájemným taxíkem.

Za nejvhodnější způsob placení se považuje vedle hotovosti používání kreditních nebo debetních karet ovšem s upozorněním, že s narůstající vzdáleností od Limy se snižuje pravděpodobnost výskytu bankomatů. Taktéž je nutné dbát zvýšené opatrnosti, neboť v poslední době se množí pokusy kopírování těchto karet. Nezbytnou hotovost se doporučuje rozložit na menší částky a uschovat v různých částech oděvu nebo zavazadel, jelikož se opakují případy, kdy turisté přijdou při okradení o veškeré finanční prostředky.

Při pobytu v hotelových zařízeních je většinou vyžadováno předložení pasu a potvrzeného tzv. vstupního lístku. Hotel tyto dokumenty vyžaduje k tomu, aby prokázal turistický charakter pobytu, neboť v tomto případě host neplatí DPH (19 %), účtována je pouze daň za poskytnutí služeb ve výši 10 %.

Některé turistické oblasti Peru se nacházejí ve vysoké nadmořské výšce – nad 3 tisíce metrů nad mořem. Nadmořská výška se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, špatným dýcháním a také zvracením. Při příjezdu je vhodné počítat s obdobím na aklimatizací. Ve výše položených oblastech se doporučuje chodit spíše pomaleji, častěji odpočívat, nejíst těžká a tučná jídla a přijímat velké množství tekutin. V místních lékárnách je možné zakoupit speciální tabletky, které pomáhají překonat problémy spojené s pobytem ve vysoké nadmořské výšce.

Při cestách do Peru není povinné se nechat očkovat proti žluté zimnici. Pro návštěvu pralesních oblastí Peru, které budou dlouhodobějšího charakteru, je však vhodné být proti žluté zimnici očkován a zajistit si také další doporučená očkování jako např. očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba se mít na pozoru před onemocněním horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence.

V Peru je napětí 220 V, telefonní předvolba země je 00511.

Víza

MZV doporučuje občanům, aby se před cestou informovali u zastupitelského úřadu cizího státu, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily.

Na počátku října 2003 rozhodla peruánská vláda o jednostranném zrušení vízové povinnosti pro občany ČR cestující do Peru za účelem turistiky. Při turistických cestách do Peru tudíž není vyžadováno vízum.

Původní délka povoleného bezvízového pobytu v Peru byla 90 dnů, od června 2008 došlo ke zvýšení až na 183 dnů (6 měsíců). Nicméně konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu vždy na hraničním přechodu imigrační úředník, který může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Peru a návratu ze země (letenka, finanční zajištění, rezervace ubytování atd.). Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt nelze prodloužit.

V případě cest do Peru za jiným než turistickým účelem platí pro občany ČR povinnost obstarat si vízum na velvyslanectví Peru. Délka pobytu na vízum je maximálně 90 dnů. Vízum lze prodloužit na migračním úřadě v Peru. Pokud se jedná o pobyt za účelem obchodu, studia, stáže, práce atd., měl by s vyřízením pobytu delším než 90 dnů pomoci zvoucí peruánský subjekt. V daném případě lze také využít možnost přicestovat v rámci bezvízového turistického pobytu a požádat o změnu migračního statutu.

Migrační statut lze měnit během pobytu v Peru na migračním úřadě po předložení příslušných dokumentů potvrzujících důvod změny.

Nadále zůstává v platnosti bilaterální dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických a služebních pasů ČR a diplomatických a zvláštních pasů Peru z roku 1994. Povolený bezvízový pobyt podle této dohody je 90 dnů.

Přihlašovací povinnost není v Peru zavedena.

Před cestou se občanům ČR doporučuje, aby si u zastupitelského úřadu Peru v Praze ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Při odjezdu z Peru je nutno předložit “výstupní lístek” a při použití letiště je třeba zaplatit letištní poplatek, který v roce 2010 v případě mezinárodních letů činí 31 USD (jeho výše se může měnit).

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

V Peru existuje síť soukromých a státních zdravotnických zařízení. Soukromá zařízení jsou na podstatně vyšší úrovni. Praxe v případě ambulantního ošetření či hospitalizace je ovšem u obou typů zdravotnických institucí obdobná. Pacient musí vyšetření zaplatit v hotovosti či kreditní kartou (v některých případech je požadována úhrada vyšetření i předem) s tím, že proplacení nákladů si pacient se zdravotní pojišťovnou zařizuje následně na základě účtu vystaveného peruánským zdravotnickým zařízením. Obecně platí, že každý cestovatel by měl mít pro pobyt v Peru sjednáno zdravotní pojištění.

Z četných zkušeností zraněných českých občanů vyplývá, že ačkoliv jednotlivé pojišťovny deklarují, že jejich pojištění se vztahuje i na území Peru (je zajištěno bezplatné ošetření), prakticky v jakémkoliv zdravotnickém zařízení je vyžadována úhrada v hotovosti (ve většině případů dokonce předem). Tady je důležité upozornit na nevyhnutelnost řádného uschování všech dokladů o zaplacení, aby vzniklé náklady mohly být pojištěnci proplaceny dodatečně.

Policie 105
Hasiči 116
První pomoc 115
Červený kříž 470 0606
Lékařská pomoc 24 hod. 225 4040
Letiště 517 3100, 517 3500, 511 6055 (přílety a odlety)

Turistická policie: 460 10 60
Dopravní policie: 324 83 81
Ochrana spotřebitele (INDECOPI): 224 78 88
Ochrana zvířat 447 60 30
Kancelář InfoPeru Lima 574 80 00
Kancelář InfoPeru Cusco 084-21 11 04


Kontaktní údaje:

Diplomatickou a konzulární působnost pro Peru má ZÚ Lima:
Adresa: Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima, Peru
Telefon: 00511/264 33 81, 264 33 74
Konzulární pohotovost: 00511/998 736 567
E-mail: lima@embassy.mzv.cz