773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Pákistán Pákistán - transparent

Nabízíme 1 ubytovacích kapacit za cenu 71 690 Kč - 71 690 Kč.

Výsledky hledání
Pákistán Panoramatický Pákistán starstarstar

letecky
Praha
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.8.2018 19 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 71 690 Kč Detail
 25.8.2018 19 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 71 690 Kč Detail
 1.9.2018 19 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 71 690 Kč Detail

další nabídky >

Celní a devizove predpisy

Omezení pro dovoz

Turista starší 18 let vstupující do Pákistánu na dobu delší než 24 hodin a kratší než 6 měsíců, který nemá zdroj příjmů v Pákistánu, může bezcelně dovézt:

- oblečení, cestovní zavazadla a cestovní potřeby, vyznamenání a trofeje, šperky a bižutérii nepřesahující hodnotu 1.000,- PKR (asi 700,- Kč), ostatní osobní potřeby včetně elektrického holicího strojku, brýle a ostatní zdravotnické pomůcky, 1 zapalovač, 2 plnící pera, 1 kapesní nůž, 1 žehličku, 1 vysoušeč vlasů, 1 fotografický aparát a k němu 5 cívek filmu, 1 invalidní křeslo v použití, 1 dětský kočárek a přiměřené množství hraček, pokud se cestuje s dítětem, 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 1/2 kg tabáku, parfémy a kosmetické přípravky do celkového obsahu 1/4 litru, potraviny včetně bonbónů a nealkoholické nápoje do hodnoty 100.- PKR (asi 70.- Kč). Cizincům se toleruje dovoz vepřového masa a výrobků z něj v množství přiměřeném pro krátkodobou osobní spotřebu. Při cestách s pobytem delším než 6 měsíců jsou povolená množství u některých položek větší.

Turisté mohou bezcelně dovážet i další předměty v přiměřeném množství, jako dary a suvenýry v celkové hodnotě 1000,- PKR (asi 700,- Kč).

Pákistán je islámskou zemí, ve které platí zákaz dovozu alkoholu. Nákup alkoholu na místním trhu pro nemuslimy je možný na základě zvláštního povolení.

Dovoz malých domácích zvířat je dovolen jen osobám oprávněným k dlouhodobému pobytu. Předem je nutné u Directorate of Export and Import vyžádat Importing Licence a splnit veškeré veterinární předpisy. Je vyžadováno potvrzení českého veterinárního zařízení (v angličtině) o zdravotním stavu zvířete a vakcinaci. Potvrzení musí obsahovat údaje o zvířeti, tj. druh, stáří, barvu, rodiče, apod. Turistům je dovoz malých domácích zvířat zakázán.

Po několika letech, kdy byla při příletu prohlížena pákistánskými celními orgány zavazadla prakticky všech cestujících, se v dubnu 2001 celní správa vrátila k původní praxi dvou oddělených linií odbavování cestujících: zelené pro ty, kteří nedeklarují žádné zboží k proclení, a červené pro cestující se zbožím k proclení.

Při vstupu do Pákistánu není povinná výměna peněz, nicméně cizinec musí na požádání prokázat, že při vstupu do Pákistánu má hotovost ve výši nejméně 1.000.- USD. Při krátkém pobytu může být tato částka i nižší. Celní orgány obvykle finanční prostředky nekontrolují.

Omezení pro vývoz

Dle informace pákistánského ministerstva obchodu z listopadu 2000 mohou fyzické osoby, cestující z Pákistánu, jako spoluzavazadlo vyvézt neomezené množství zboží a nemusí mít potvrzení o platbách v místní či cizí měně.

Toto uvolnění se netýká zboží, jehož vývoz je všeobecně zakázán, jako jsou toxické látky a vybrané chemikálie, alkohol, flora a fauna chráněná místními zákony, dřevo a paliva, starožitnosti a další komodity, uvedené v právní normě “Export Policy and Procedures Order 2000".

Vývoz zvířat podléhá povolení Wild Life Department, Ministry of Food and Livestock a celních orgánů.


Prokazování finančních prostředků, povinná směna valut

Při vstupu do Pákistánu není povinná výměna peněz, nicméně cizinec musí na požádání prokázat, že při vstupu do Pákistánu má hotovost ve výši nejméně 1.000.- USD. Při krátkém pobytu může být tato částka i nižší. Celní orgány obvykle finanční prostředky nekontrolují.

Dokumenty

Doklady potřebné pro vstup občanů ČR

Osobní doklady:

Platný pas. Platnost pasu musí být nejméně 6 měsíců po předpokládaném vstupu do Pákistánu. Platnost pasů žadatelů cestujících do Pákistánu pravidelně ze služebních důvodů (obchodníci, zaměstnanci na státních projektech apod.) může končit 6 týdnů po předpokládaném vstupu.

Doklady k motorovému vozidlu

Pákistánskýzastupitelský úřad v Praze vystavuje "No Objection Certificate" a do pasu zapisuje SPZ motorového vozidla, číslo motoru a číslo karosérie.

Ústřední Automotoklub ČR vystavuje mezinárodní karnety pro motorová vozidla a přívěsy. Doporučujeme věnovat pozornost tomu, aby vystavený karnet byl platný současně pro členské země AIT i FIA.

Upozorňujeme na skutečnost, že pákistánské úřady vyžadují, aby majitel vozidla nebo osoba zapsaná v karnetu vozidlo současně doprovázela. Pokud s vozidlem necestuje také jeho majitel, doporučujeme aby řidič vozidla byl majitelem zmocněn.

Očkování

Očkování při cestě do Pákistánu není místními úřady považováno za povinné. Podle současné úpravy není při vstupu do Pákistánu požadován HIV Free Certificate. Pokud však cestovatel přichází z teritoria zasaženého epidemií, musí předložit doklad o bezinfekčnosti vystavený v zemi výjezdu. Při vstupu do země jsou kontrolováni cizinci přijíždějící z oblasti výskytu žluté zimnice. Cestovatelé by se měli informovat o doporučených očkováních.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do Pákistánu, které nejsou nezbytné.
V souvislosti s dalším zhoršováním bezpečnostní situace, zejména prudkým nárůstem četnosti teroristických útoků varuje MZV před cestami do Pákistánu, které nejsou nezbytné. V případě, že je nutné Pákistán navštívit, doporučuje MZV důkladně se seznámit s místní a bezpečnostní situací, vyvarovat se větších shromáždění a pohybu v blízkosti vojenských a policejních jednotek a omezit na minimum návštěvu míst, která jsou vyhledávána cizinci. MZV doporučuje kontaktovat před cestou ZÚ Islámábád a konzultovat aktuální situaci v Pákistánu, eventuálně se u ZÚ zaregistrovat, či využít webové aplikace MZV - Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD).

MZV důrazně nedoporučuje cesty do i přes pákistánská kmenová území (FATA, NWFP (nově přejmenováno na Khyber Pakhtoonkwa), hranice Pákistán - Afghánistán, údolí Swát, Wazíristán a Balůčistán). Jedná se o nebezpečné oblasti, kde probíhají časté boje mezi Talibanem a vládními vojsky.

V těchto případech Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje vyhýbat se všem místům, ve kterých není zabezpečena policejní ochrana. Zároveň se doporučuje stýkat se pouze s důvěryhodnými a známými osobami, respektovat specifika země a rady zmíněných osob.

Čas:
Pakistan Standard Time (PST) je GMT + 5:00 hod. Oproti ČR je časový posun SEČ +4.00 hod. V období SELČ (letního času) činí posun +3.00 hod.

Klimatické podmínky:
Pákistán leží v pásmu tropické a především subtropické asijské monzunové oblasti. V Balúčistánu, Sindhu, Paňdžábu i NWFP mohou letní teploty v dubnu až září přesáhnout 45oC. Letní monzun s vydatnými srážkami přichází v červenci a srpnu. Ve vyšších polohách jsou letní teploty o málo nižší, letní monzun doznívá ještě v září (nezasahuje Balúčistán a severní horské oblasti nacházející se ve srážkovém stínu Himalájí). Zima (listopad až únor) je v severních a výše položených částech Pákistánu relativně chladná, zvláště v noci. Vysokohorské oblasti mají vysokohorské klima s mrazy až pod -20o C. V důsledku dešťů, povodní či vysoké sněhové pokrývky mohou být celé oblasti odříznuty od okolního světa bez dodávek potravin a energií.

Oblečení je třeba přizpůsobit nejen počasí, ale také, zejména u žen, islámským zvykům, které přikazují zahalovat nahotu od kotníků ke krku a zápěstí. Dodržování tohoto příkazu však ve větších městech není rigorózní, zejména v případě cizinců.

Zahraniční platidla
Nejlépe přijímanou měnou jsou americké dolary, dále britské libry, EUR. Bankovní konta si lze otevřít i v jiných západoevropských měnách či v jenech. Banky nepřijímaly 100 dolarové bankovky vydané v r. 1988. Legální směnu lze vedle bank provádět v soukromých směnárnách ve volném kursu, který je o několik procent vyšší než v bankách.

Orientační kurzy
1 USD = 83 PKR
1 EUR = 110 PKR


Nejznámější kreditní karty jsou přijímány v největších městech, jsou k dispozici v omezené míře i bankomaty.

Drogy
Pákistán je spolu s Afghánistánem jednou z významných oblastí produkce narkotik a jejich tranzitu. V boji proti produkci a distribuci narkotik spolupracuje Pákistán i se západními zeměmi. Dovoz a vývoz drog a chemikálií potřebných k jejich výrobě není dovolen. Za pašování a přechovávání narkotik může být podle zákona vyměřen trest smrti, ten se však zpravidla neuplatňuje vůči cizincům. Cizinci zadržení za pašování narkotik jsou zpravidla trestáni několikaletým vězením ve velmi tvrdých podmínkách.

Ubytování
Ve městech obvykle existuje řada hotelů a ubytoven různé, spíše však nízké kvality v cenách od 10,- USD. Ve standardních mezinárodních hotelích se cena dvoulůžkového pokoje pohybuje mezi 100 - 200 USD. Slušné ubytování lze nalézt i v penziónech (resthouse) střední cenové kategorie (cca 50,- USD). K ceně služeb se v některých hotelích a restauracích připočítává federální (12,5 %) a provinční daň (8 %).

Zařízené campingy pro ubytování v zemi téměř neexistují. Poskytují spíše skromné ubytování v pokojích či místo pro karavan. V horách lze pronajmout místo pro stan na soukromém pozemku za cca 30 - 50,- PKR. Upozorňujeme, na nutnost předběžného souhlasu vlastníka pozemku nebo představitelů vesnice. To je velmi důležité především při stanování v pohraničních balúčských a paštunských kmenových oblastech nebo v horských severních oblastech.

Stravování
Ceny základních potravin:
Ceny potravin místní produkce jsou v průměru podobné jako v ČR. Ceny dovozových potravin jsou vyšší. Často mají prošlou lhůtu životnosti.

Restaurace, hotely:
V levných restauracích (vzhledem k nízké hygienické úrovni je nedoporučujeme) lze koupit oběd/večeři za ceny do 100,- PKR, v restauracích střední a vyšší kategorie se ceny jednoho menu pohybují od 300,- do 1000,- PKR.


Doprava, pohonné hmoty, dálniční poplatky:

Veřejná doprava:
Ceny běžného autobusového spojení mezi Islámábádem a Lahore (300 km) se aktuálně pohybují kolem 280,- PKR (autobus s klimatizací) a 150,- PKR (autobus bez klimatizace), mezi Islámábádem a Pešávarem (174 km) kolem 140,- PKR (autobus s klimatizací) a 60,- PKR (autobus bez klimatizace).
Ve velkých městech dobře fungují půjčovny automobilů i s řidiči, včetně mezinárodních (Avis aj.).

Ceny pohonných hmot:
Benzin High Octane: 85 PKR/1 litr
Super: 76 PKR
Nafta: 74 PKR

Silniční daň (District Tax):
autobus: 25,00 PKR
nákladní vozidlo dle váhy 10 - 100,00
osobní vozidlo: 25,00
V některých lokalitách jsou místními úřady vybírány místní poplatky např. za použití mostů, apod., které se pohybují mezi 5 až 20,- PKR.

Dálniční poplatek (highway tool):
dálnice Islámábád - Lahore 300,- PKR na celou trasu
(kratší úseky na této dálnici jsou levnější v závislosti na vzdálenosti, poplatek se platí za každé užití dálnice při jejím opuštění)

Víza

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Mezi ČR a Pákistánem platí vízová povinnost pro držitele cestovních pasů a návštěvníci s cestovními pasy ČR se musí před odjezdem obrátit na velvyslanectví Pákistánské islámské republiky v Praze, U Páté Baterie 7/761, Praha 6–Střešovice, 162 00 ( blíže na www.pakembassy.cz ). Žádosti o vízum jsou zpoplatněny.

Turistické vízum platí pro celé území Pákistánu vyjma některých pohraničních, vojenských a vysokohorských oblastí s nadmořskou výškou nad 6000 m, pro které je vyžadováno zvláštní povolení.

Držitelé diplomatických a služebních pasů

Mezi ČR a Pákistánem platí ujednání o zrušení vízové povinnosti pro držitele služebních (SP) a diplomatických pasů (DP), kteří mohou pobývat na území Pákistánu bez víz po dobu až 90 dnů.

V případě delšího pobytu je nutné o příslušnou registraci požádat v Islámábádu na Ministry of Interior, Block R, Visa Section, nebo v Karáčí na Passport Office. Příslušný úřad vydá žadateli písemný souhlas. Pokud pobyt nepřesáhne dobu 6 měsíců, je souhlas vydán na předtištěném formuláři. Při pobytu přesahujícím 6 měsíců je držitelům DP a SP vydávána Identity Card s platností až 3 roky.

Turistická víza

Turistické vízum platí pro celé území Pákistánu vyjma některých pohraničních, vojenských a vysokohorských oblastí s nadmořskou výškou nad 6000 m, pro které je vyžadováno zvláštní povolení.

Návštěvníci s cestovními pasy ČR se mohou s žádostí o vízum před odjezdem obrátit na velvyslanectví Pákistánu v Praze. Pákistánský zastupitelský úřad může žadatele o vízum vyzvat k předložení finanční hotovosti ve směnitelné měně, cestovních šeků či bankovního výpisu v množství odpovídajícímu délce a účelu cesty a k předložení zpáteční letenky.

Obchodní víza (v rámci nové liberální politiky od cca října 2000)

Obchodníkům a investorům, kteří přinesou do Pákistánu “značné investice” vydávají pákistánské zahraniční mise vícenásobná víza na dobu až 3 roky.
Obchodníci, kteří přinesou do země částku 200 000 USD obdrží vícenásobná pobytová víza na dobu až 3 roky.

Nově může být pakistánské vízum vydáno přímo při vstupu do země po předložení zvacího dopisu pakistánského partnera a doporučujícího potvrzení Ministerstva obchodu a průmyslu ČR nebo Obchodní komory

Pracovní víza

Čeští občané pracující v Pákistánu mohou dostat pracovní víza na základě pracovního povolení (Working Permit nebo No Objection Certificate), které musí doporučit Board of Investments v Karáčí. K vydání pracovního povolení se vyjadřuje pákistánské MZV a MV. O pracovní povolení nemusí žádat zahraniční vedoucí představitelé a technický personál, pokud jsou výdělečně zaměstnáni v soukromých společnostech v Pákistánu, které jsou registrovány jako výrobní průmyslové nebo projekty infrastruktury. Pracovní povolení jsou vydávána na 3-5 let nebo na dobu platnosti pasu. Pracovní povolení pro zaměstnance zastoupení nebo poboček zahraničních společností jsou vydávána tehdy, je-li takové zastoupení nebo pobočka registrována u State Bank of Pakistan. Také tato pracovní povolení jsou vydávána na 3-5 let, jejich prodlužování je možné teprve po schválení zprávy o činnosti zastoupení Board of Investments. Pracovní víza jsou vydávána na základě pracovních povolení, a to až na 3 roky.

Registrace

Občané 45 zemí včetně ČR se v rámci nové liberální politiky od cca října 2000 nemusí policejně registrovat.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Ve zdravotnictví funguje systém státních a soukromých zdravotnických zařízení, včetně charitativních, a to jak muslimských, tak i křesťanských. Kvalitní zdravotnická a lékařská péče je dostupná jen ve velkých městech. Úroveň zdravotní péče na venkově je nedostatečná.

Naléhavá zdravotní péče je poskytována v zásadě zdarma, její kvalita však může být nedostatečná. Placená zdravotní péče na soukromých klinikách je na relativně dobré úrovni, v lůžkových zařízeních je však nedostatečná péče středního zdravotnického personálu.

Lékařská péče je cizincům poskytována na komerčním základě proti platbě v hotovosti. Bezhotovostní ošetření na základě předložené karty pojištěnce nebývá poskytováno. Cenová úroveň ošetření ve standardních ordinacích je vyšší než v ČR. Ceny lékařské péče vyšší úrovně a zubního ošetření mohou být srovnatelné se západoevropskými zeměmi. V Pákistánu je volně prodejná řada léků evropských standardů. Mnozí lékaři studovali v zahraničí, ve velkých městech jsou relativně kvalitní nemocnice.

Doporučuje se prevence (očkování) proti hepatitidě A a B, tyfu, TBC, japonské encefalitidě (pro pobyt ve venkovských oblastech od srpna do listopadu) a meningitidě. Pákistán je endemickou zemí malárie, z dalších nemocí hrozí bakteriální a amébická dysenterie a parazitická onemocnění (Giardia lamblia), stoupá počet onemocnění TBC a meningitidou.

Důležitá telefonní čísla (velká města):

Policie 15
Hasiči 16
Ambulance 115, 111