773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Makedonie Makedonie - transparent

Nabízíme 3 ubytovacích kapacit za cenu 9 300 Kč - 20 490 Kč.

Výsledky hledání
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 17.8.2018 13 dní - autobusautobus 9 300 Kč Detail
LM
Makedonie Balkánská cesta
Program
autobus
-
Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 24.8.2018 10 dní Polopenze autobusautobus 11 990 Kč LM Detail
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 27.9.2018 10 dní Polopenze kombinovanákombinovanáBrno 20 490 Kč Detail
 27.9.2018 10 dní Polopenze kombinovanákombinovanáPraha 20 490 Kč Detail
 27.9.2018 10 dní Polopenze kombinovanákombinovanáOstrava 20 490 Kč Detail

další nabídky >

Makedonie - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Při vstupu se doporučuje deklarovat veškeré valuty a požadovat adekvátní potvrzení celních orgánů, ačkoliv tato povinnost není makedonskými orgány zdůrazňována. Ze země je povolen vývoz valut v ekv. do hodnoty 1.000 USD bez vlastnictví adekvátního potvrzení od celních orgánů při příjezdu do země. Povinná směna valut není vyžadována. Je povolen bezcelní dovoz zboží pouze pro osobní potřebu v limitech obvyklých ve většině evropských zemích. Dovoz či transport zbraní je povolen pouze se zbrojním průkazem vystaveným zastupitelským úřadem Makedonie/FYROM. Při individuálním dovozu či průvozu zvířat je požadován mezinárodní očkovací průkaz.

Dokumenty

Občan České republiky může vstoupit na území Makedonie/FYROM s platným cestovním pasem. Od 3. října 2008 mohou na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů vstupovat občané ČR na území Makedonie i na základě platného občanského průkazu ČR se strojově čtecí zónou, který bude uznáván jako cestovní pas. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec povinen na hraničním přechodu vyplnit formulář - průvodku, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opouštění území Makedonie/FYROM.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Vzhledem k přetrvávajícímu napětí mezi albánským a makedonským etnikem, zejména v oblastech sousedících s Kosovem (severozápad země) se nedoporučuje cestovat do těchto oblastí. Pokud ano, tak s místním doprovodem. V ostatních částech země je třeba dodržovat všeobecně platná pravidla (cestovat pokud možno ve dne, především v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích apod.).
AUTO-MOTO a další služby: V zemi je poměrně hustá síť převážně soukromých autoservisů, které poskytují služby na dobré úrovni. Problémy někdy činí nedostatek originálních náhradních dílů. Ceny odpovídají evropským poměrům. Zásobování PHM je dobré. Mezinárodní “zelená karta” (povinné ručení) je na hranicích důsledně vyžadována.
Dálniční poplatky se platí na několika místech na hlavní tranzitní magistrále. Mýtné je inkasováno v makedonských denárech (MKD). V průběhu hlavní turistické sezóny dopravní policie intenzivně kontroluje dodržování dopravních předpisů a zvláště rychlostních limitů. V případě, že řidič nemůže či nechce zaplatit pokutu, je zpravidla nekompromisně zadržen cestovní doklad a poté může následovat řízení u místního “přestupkového soudu.

Víza

Dne 23. 2. 2006 Republika Makedonie/FYROM jednostranně zrušila vízovou povinnost pro občany ČR. Toto opatření umožňuje českým občanům vstup a pobyt na území Makedonie po dobu nejvýše 90 dnů nebo tranzit přes území tohoto státu pouze s platným cestovním pasem České republiky. Od 3. října 2008 mohou na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů vstupovat občané ČR na území Makedonie i na základě platného občanského průkazu, který bude uznáván jako cestovní pas. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec povinen na hraničním přechodu vyplnit formulář - průvodku, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento dolad je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opouštění území Makedonie/FYROM.
Přihlašovací povinnost je v kompetenci provozovatele ubytovacího zařízení. V případě ubytování v soukromí je třeba se přihlásit do 24 hodin na nejbližší policejní stanici. Potvrzení o přihlášení není vydáváno.
Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán.
Od 8. února 2009 se občané členských zemí Evropské unie a Schengenského prostoru nemusí prokazovat cestovním pojištěním jako jednou z obecných podmínek při vstupu na území Makedonie.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Zdravotnická péče za účelem první pomoci má být poskytována bezplatně. To vyplývá z úmluvy o sociálním pojištění, publikované ve Sbírce zákonů vyhláškou č. 3/1958 Sb., a ze správní dohody tuto úmluvu provádějící (čl. 5 a 6). Úroveň zdravotnických služeb závisí na kategorii konkrétního zařízení. Doporučuje se uzavřít adekvátní cestovní zdravotní pojištění.
Důležitá telefonní čísla : volací předčíslí + 389 Makedonie/FYROM - 0 91 (Skopje)
- policie 92
- hasiči 93
- první pomoc 94
- informace 988