773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Írán Írán - transparent

Nabízíme 6 ubytovacích kapacit za cenu 48 990 Kč - 79 990 Kč.

Výsledky hledání
Írán Írán - krása skrytá pod čádorem
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 22.9.2018 16 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 48 990 Kč Detail
 10.11.2018 16 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 48 990 Kč Detail
 13.4.2019 16 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 48 990 Kč Detail
Írán Za tajemstvím Persie starstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 10.9.2018 18 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 59 800 Kč Detail
Írán Tajemný Írán starstarstar
Hotel
letecky
-
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 4.10.2018 12 dní Snídaně leteckyletecky 62 980 Kč Detail
Írán Za krásami pouští Persie starstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.4.2019 18 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 64 800 Kč Detail
Írán Velký okruh po Íránu starstarstar
Program
letecky
Praha
Dle programu
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 30.10.2018 13 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 79 990 Kč Detail
Írán Velký okruh po Íránu
Program
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 30.10.2018 13 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 79 990 Kč Detail

další nabídky >

Írán - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Při vstupu do země jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Celní prohlídky na mezinárodním letišti Imáma Chomejního v Teheránu jsou relativně přísné. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení (výjimku tvoří majitelé diplomatického pasu). V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu. V krajním případě mu hrozí trestní stíhání. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu, adresu pobytu apod.

Do Íránu nesmí být dováženo:
- alkoholické nápoje
- vepřové maso
- zbraně
- hořlaviny a výbušniny
- hazardní hry
- tiskoviny, filmy, fotografie – znevažující náboženství, erotické, pornografické
- je zakázáno dovážet syrské libry, saúdskoarabské rijály, emirátské dirhamy, irácké dináry či libanonské liry

Povinná směna valut není předepsána.

Předpisy pro dovoz zvířat jsou stejné jako v Evropě: při vstupu do země musí být předložena předepsaná očkovací osvědčení. Pro dovoz většího množství zvířat existují zvláštní předpisy. Pokud by k tomuto případu došlo, je potřeba předem kontaktovat velvyslanectví ČR v Teheránu, aby bylo možno ověřit platnost stávajících předpisů na příslušném ministerstvu.

Cizinci přijíždějící do Íránu mohou přivézt následující předměty, pokud je poté z Íránu opět vyvezou:
- osobní šperky
- jeden fotoaparát
- jedna videokamera
- jeden dalekohled
- jeden příruční hudební nástroj
- jedno stolní radio
- jeden osobní počítač
- jeden kampovací stan s příslušenstvím
- sportovní nářadí (rybářské pruty, sportovní člun menší než 5,5 m, lyže, tenisové rakety)
- perské ručně tkané koberce, např. pokud jsou přiváženy na opravu a budou opět vyvezeny (při příjezdu se musí vyžádat potvrzení o dovozu koberců)

Dále může být dovezeno zboží bez zaplacení cla do výše částky 50 USD.

Povoleno je také dovézt následující zboží:
- potřeby pro domácnost
- náhradní díly k těmto potřebám
- náhradní díly a součástky pro osobní auta a motocykly
- osobní svršky
- příruční tašky a kufry
- oblečení
- potraviny včetně sušenek, sladkostí, ovocných džusů a nealkoholických nápojů
- hygienické potřeby
- kosmetika
- sportovní potřeby
- kuřácké potřeby
- osobní počítač
- kola
- umělé květiny
- strojem tkané koberce
- hračky
- umělá bižuterie
- fax
- noviny, knihy, časopisy

Při dovozu chladniček, chladniček s mrazícím boxem, mrazících boxů, praček, myček, plynového sporáku, televizoru, video-kamery a nádobí, které poté zůstávají v Íránu, musí být zaplaceno clo (cca 30% ceny zboží a 200% obchodní přirážky, kterou si určí celnice).

Při odjezdu z Íránu může cestovatel bezcelně vyvézt následující předměty:
- sušené ovoce a max 10 kg pistácií
- osobní svršky
- íránské ručně vyrobené předměty bez omezení (ne pro obchodní účely)
- íránské hudební nástroje
- zboží z dovozu (nevyrobené v Íránu - jednou ročně do 50 USD)
- na základě výnosu Centrální banky každý držitel cestovního pasu může vyvézt při cestě do Evropy nebo do zámoří obnos 1000 USD buď v hotovosti nebo v cestovních šecích. Pro doprovázející osobu je povoleno 500 USD na osobu.

Nesmí být vyváženo:
- starožitnosti
- starožitné mince
- originální umělecká díla
- staré rukopisy
- umělecké malby
- zbraně, náboje, vojenské přístroje
- drogy
- všechny ostatní předměty, jejíchž vývoz je proti íránským zákonům
- starožitné koberce
- syrské lyry, saudskoarabské riály, irácké dináry, libanonské liry, drachmy používané ve Spojených Arabských Emirátech, afghánská měna nebo ruský rubl

Vývoz zlata a střibra: Je povolen vývoz 150 g zpracovaného zlata bez drahokamů a 3 kg stříbra zpracovaného bez drahokamů.

V poslední době se zpřísnily celní prohlídky na mezinárodním letišti Mehrabad v Teheránu. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení. V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu.

Dokumenty

Čeští turisté přijíždějící do Íránu musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců ode dne vstupu do země a platné íránské vízum. Při cestě vlastním automobilem musí mít řidič mezinárodní řidičský průkaz a potvrzení o vlastnictví vozidla.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

Bezpečnostní situace:
V současné době lze předpokládat zvýšený pohyb afghánských uprchlíků i íránských bezpečnostních složek ve východní části země. V této souvislosti se nedoporučuje návštěva oblastí ležících východně od linie Mašhad-Tabas-Yazd-Kermán-Bám-Íránšahr. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým turistům, aby oznámili svoji přítomnost v Íránu konzulárnímu oddělení Velvyslanectví ČR v Teheránu, dále plánovanou délku pobytu, případné telefonické spojení a termín předpokládaného opuštění Íránu. Pravidelný kontakt s velvyslanectvím se doporučuje také českým občanům, kteří v Íránu pracují.

Peníze, doklady, letenky je nutno nosit neustále při sobě, nejlépe ukryté na těle. Doporučuje se mít u sebe kopie identifikační stránky pasu a stránky pasu s íránským vízem. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci se zvyšuje počet krádeží peněz a cestovních dokladů. V poslední době se objevilo i několik případů falešných uniformovaných policistů, kteří se o tyto krádeže pokoušejí. Nutná je proto maximální obezřetnost při všech cestách po Íránu. Nedoporučuje se individuální pohyb v noci, zvláště v málo frekventovaných oblastech, pohyb osamělých osob v noci je extrémně nebezpečnou záležitostí. V jihovýchodních provinciích Íránu operují ozbrojené bandy, dochází také k únosům turistů.

Placení:
V Íránu je stále nemožné použít mezinárodní kreditní karty či cestovní šeky, nefunguje ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Doporučuje se tedy mít při cestě do Íránu dostatečnou zásobu hotovosti.

Potraviny:
Ceny základních potravin v posledních letech stoupají (inflace se pohybuje kolem 20% ročně). Jsou k dostání potraviny všeho druhu, k pití minerálky a limonády. Vzhledem k několik let trvajícímu suchu se zhoršuje kvalita vody ve vodovodním řádu, doporučuje se tedy pít vodu pouze balenou nebo převařenou.

Doprava:
Cestovat do Íránu je možno letecky s přestupem, přímý let Praha – Teherán neexistuje. Lety z Evropy přistávají na mezinárodním teheránském letišti Imáma Chomejního vzdáleném 70 km od středu města, některé též na mezinárodním letišti v Esfahánu. Dále je možno do Íránu přicestovat autobusem přímým spojem Istanbul – Teherán. Pro vnitrostátní letecké linky slouží teheránské letiště Mehrabád.

Při cestě vlastním vozem je třeba předložit mezinárodní řidičský průkaz. Osobní auta zde jezdí na olovnatý benzín nízké kvality, benzín vyšší kvality je k dostání pouze u vybraných čerpacích stanic. Není povoleno používat osobní auta s volantem na pravé straně. Poplatky za dálnice v Íránu jsou nízké. Jízda na motocyklu je zakázaná na hlavních dálnicích.

a/ Průjezd či krátkodobé používání osobího automobilu s dieselovým motorem je povoleno. Majitel se musí při vstupu do země prokázat příslušným karnetem. Ne všechny čerpací stanice tankují naftu. Cena na volném trhu je 1.650 IRR (cca 3 Kč).Dovoz osobního automobilu s dieselovým motorem pro soukromé účely ke zakázán.

b/ nákladní vozy- místní Ministerstvo dopravy zasílá každá rok povolenky, které jdou na Ministerstvo dopravy ČR pro další distribuci přepravcům.

Na území Íránu dá naprosto bez problémů cestovat letadlem, autobusem, sběrnými taxi, vlakem. Cestování autobusy v nočních hodinách se nedoporučuje vzhledem k častým dopravním nehodám. V Teheránu a ve větších turistických městech jsou cestovní agentury, které zařizují jak program tak letenky. Po velkých městech lze nejčastěji cestovat městským autobusem nebo sběrným taxi. Při použití taxi je dobré vždy předem dohodnout cenu.

Írán je šíitská země a při pobytu na jeho území je třeba respektovat místní pravidla týkající se oblékání, naprostého zákazu požívání alkoholu, fyzického kontaktu na veřejnosti, fotografování osob atd. Ženy musí nosit tzv. „hedžáb“ (zahalení) – plášť nebo delší košili (alespoň nad kolena), k tomu dlouhou volnou sukni nebo kalhoty a šátek zakrývající hlavu a krk. Muži mohou nosit obvyklé turistické oblečení, nesmí mít ale krátké kalhoty. Oblékání žen může být předmětem policejních kontrol na ulicích, doporučuje se proto na pravidla oblékání dbát obzvlášť obezřetně. Rovněž se doporučuje opatrnost a umírněnost při případných diskuzích s Íránci o náboženské či politické problematice.

Koupání: V Kaspickém moři i v Perském zálivu se koupou zvlášť ženy a zvlášť muži. V prostorách vyhrazených pro koupání rodin se ženy mohou koupat pouze zahalené.

V turisty navštěvovaných městech jako je Esfahán, Šíráz, Yazd, Hamadán je povolen vstup jen do některých mešit. V poutním městě Mašhad se před vstupem do Haramu - místo odpočinku 8. Emáma Rézy, musí odevzdat tašky do úschovny a ženy musí mít na sobě čádor (druh černého pláště zahalujícího tělo). Při fotografování osob je lépe se předem zeptat.

Další informace o Íránu lze najít např. na těchto internetových stránkách:

http:// www. iranmania. com
www. iranonline.com
www. netiran.com

Víza

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

MZV ČR upozorňuje občany ČR, že pokud cestují do Íránské islámské republiky letecky za účelem turistiky, mohou též obdržet vízum k pobytu do čtrnácti dnů na mezinárodním letišti v Íránu. Jedná se zejména o tato mezinárodní letiště: Mezinárodní letištrě imáma Chomejního v Teheránu , mezin. letiště v Tabrízu, Isfahánu, Mashhadu, Šírázu, Raštu nebo na ostrově Kiš, vydávání krátkodobých turistických víz pro české občany nepotvrdilo letiště v Bandar Abbásu.
Poplatek za vízum je € 50,-, cestovní pas musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců po vypršení platnosti víza a cestující musí předložit zpáteční letenku.“

Pro pobyt delší než čtrnáct dní je třeba zažádal o vízum na Velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze.

Očkování proti infekčním chorobám není při vstupu do Íránu požadováno.

Po příjezdu do Íránu je potřeba se přihlásit k pobytu u příslušného oddělení cizinecké policie, pokud cestovatel setrvá v jednom místě 7 dní a déle. Pokud je cestovatel ubytován v hotelu, má přihlašovací povinnost na starost hotel.

Pohyb po zemi je z bezpečnostních důvodů omezen prezidentským dekretem vydaným 31.12.2001 následovně:

a. úplný zákaz pobytu v těchto pohraničních oblastech:
- všechna pohraniční města provincie Chorásán a všechna pohraniční území provincie Sístán a Balúčistán hraničící s Afghánistánem (s výjimkou města Zábol)
- všechna pohraniční města provincií Západní Ázerbajdńán a Kermánšáh (= Báchtarán) hraničících s Irákem (pozn.: zde se stále nacházejí minová pole z doby íránsko-irácké války)
- oblast měst Saghez, Báneh a Maríván v provincii Kurdestán
- oblast měst Čovár, Mehrán a Dehlorán a provincii Ílám
b. průjezd pouze se zvláštním povolením umožňujícím též výjezd z Íránu na trasách:
- Sanandadž - Maríván - Bášmagh (provincie Kurdestán)
- Orumíe - Píránšahr - Hádž Omrán - Sardašt (provincie západní Ázerbajdžán)
- Farímán - Tájbád - Doghárún (provincie Chorásán)
- Záhedán - Zábol - Mílak
c. cestování s platným pasem je povoleno na trasách:
- Sanandadž - Maríván (provincie Kurdestán)
- Islámábád - Chosraví (provincie Kermánšáh / Báchtarán)
- Farímán - Tájbád - Doghárún (provincie Chorásán)
- Záhedán - Mírdžáveh a Íránšahr - Čábahár (provincie Sístán a Balúčistán)

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

V Teheránu existuje téměř ve všech nemocnicích non-stop pohotovostní služba, také některé lékárny jsou otevřeny nepřetržitě. Síť soukromých lékařů je zde rozsáhlá a většinou se lze bez problémů domluvit anglicky. V ostatních městech je situace podobná. Léky jsou k dostání v omezeném výběru. Základní vybavení lékárničky se doporučuje si přivézt.

V létě 2008 se v Íránu objevily případy cholery. Nemoc se šířila do všech částí země. Zaznamenána byla více než stovka případů nákazy. Cestovatelům do Íránu se proto doporučuje dodržovat přísná hygienická opatření.

Telefony:

kód Íránu: 0098
kód Teheránu: 021
informace o telefonních číslech: 118
mezinárodní telefonní ústředna: 9212
informace o letech: 199
informace o vlacích: 139
státní taxislužba: 133
policie: 110
hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)
lékařská pohotovost: 123, 115
lékárny s nepřetržitým provozem: 191

Voda z vodovodu je nekvalitní a je třeba se vyvarovat její konzumace (včetně ledu z ní). Rovněž konzumace syrové zeleniny a ovoce je riziková.

Před cestou do Íránu se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu. Na několika místech se vyskytly případy tzv. krymsko-konžské ebolové horečky (nejedná se o ebolu klasického typu).