773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Haiti Haiti - transparent

za cenu - .Haiti - užitečné informace

Dokumenty

Platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně 10 měsíc. Nutno prokázat se zpáteční letenkou.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Haiti patří k nejchudším rozvojovým zemím. Dosud trpí politickými a občanskými nepokoji, které mohou přerůst v demonstrace či blokády cest. Rovněž byly zaznamenány případy přepadů veřejných budov neidentifikovanými útočníky. Doporučujeme vyhýbat se demonstracím. Je zaznamenáván růst zločinnosti, včetně násilných přepadení či loupeží a únosů cizinců. Policie je špatně vybavena pro boj se zločinem. Na Haiti neexistují absolutně bezpečná místa.

Používání taxislužby tzv. tap-tap není příliš bezpečné. Doporučujeme, aby vás na letišti někdo očekával. Při řízení je nutno prokázat se mezinárodním řidičským průkazem. Je rozumné vyhýbat se zónám s vyšší kriminalitou jako je přístavní ulice Carrefour (Boulevard La Saline), meziměstská silnice Nationale No. 1, cesta od letiště (Boulevard Haile Sellasie) a její spojnice na Nouvelle (Americain) Road přes Nationale No 1, Cite Soleil a její okolí, Delmas 105 mezi Delmas 95 a Rue Jacob. Na posledně uvedených místech nedoporučujeme v žádném případě fotografovat v těchto místech, neboť je možné vyvolat násilnou reakci.
Hlavní město je docela dobře zásobováno, nicméně některé odlehlejší oblasti mohou trpět nedostatkem zboží. Týká se rovněž benzínu.
Doporučujeme vycházet po setmění a vyhýbat se venkovským oblastem.
V období karnevalu (Carnaval) se zvyšuje kriminalita. V posledním období bylo toto období zneužito k pouličním nepokojům.
V případě ozbrojené loupeže doporučujeme neodporovat a vydat požadované věci v zájmu zachování si života.
Varujeme před držením či převozem narkotik. Přistižené očekávají několikaleté tresty odnětí svobody. Trvá několik dnů až měsíců dostat se před řádný soud.
Od června do listopadu je možný výskyt hurikánů.

Víza

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Čeští turisté nepotřebují pro vstup na Haiti víza.
Při odletu je nutno zaplatit odletovou daň ve výši 20 USD a 10 haitských gourdů. Tento poplatek nemůže být součástí letenky.
Při příjezdu ze země s možným výskytem žluté zimnice může být požadováno očkování proti této nemoci.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Úroveň zdravotní péče je nízká. Mimo hlavní město je zdravotní péče omezená. V případě života ohrožující zranění může nastat nutnost využít letecké dopravy na náklady pacienta. V roce 1996 haitská vláda zakázala prodej haitských farmaceutických výrobků. Upozorňujeme, že v některých domácnostech, či odlehlých lékárnách se tyto léky mohou ještě vykytovat.

V průběhu roku se vyskytují případy malárie a horečnaté onemocnění dengue. Doporučujeme přijmout patřičná opatření. Je vhodné rovněž očkování proti žluté zimnici. Haiti je země s nejvyšším výskytem HIV pozitivních případů na světě mimo subsaharské Afriky.

Policie 114
Záchraná služba 118
Office National du Tourisme d´Haiti
avenue Marie Jeane
Port-au-Prince
tel: 221 729