773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Guyana Guyana - transparent

za cenu - .Guyana - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

V Guyaně existuje velmi omezená možnost použití platebních karet a to povětšinou jen ve velkých hotelech. Pouze jedna banka (Nova Scottia) umožňuje výběr na kreditní karty. Je nutno tedy disponovat dostatečnou hotovostí. Nejrozšířenější směňovanou měnou jsou americké dolary. Je nutno disponovat i drobnými. Směna je povolena ve vybraných bankách, směnárnách a turistických zařízeních.

Dokumenty

Ke vstupu do země potřebuje občan ČR platný pas a vízum.
K řízení motorového vozidla se doporučuje mezinárodní řidičský průkaz, případně postačí i národní řidičský průkaz ČR, na jeho základě lze požádat o místní řidičský průkaz v Licence and Revenue Office v Georgetownu.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Guyana je celkově bezpečnou zemí. Poměrně vysoká kriminalita se vyskytuje v hlavním městě Georgetownu. Guyanské vnitrozemí je bezpečné (mimo hornických městeček na jihozápadě země). V hlavním městě je možno se setkat s přestřelkami, ozbrojenými loupežemi a únosy aut. Zvláštní pozor je potřeba dávat na východním břehu řeky Demerara (v blízkosti vesnic Buxton, Friendship a Annandale) podél Temehri k dálnici do Lindenu. V případě podezřelých okolností urychleně opusťte zónu. Vyhněte se cestám v noci a pokud možno vždy cestujte ve skupině. Severní guyanské pobřeží je pod úrovní moře, v měsících prosinec/leden a květen/červen dochází k rozsáhlým záplavám.

Zahraniční turisté jsou považováni za bohaté osoby, a jsou tedy cílem místní kriminality. Po hlavním městě se nedoporučuje chodit pěšky a vůbec už ne po setmění. Rovněž není vhodné nosit vyzývavé oblečení, cennosti či šperky. Při dopravě se vyhýbejte minibusům z důvodů jejich časté poruchovosti a haváriím. Doporučuje se použití taxislužby, pozor ovšem na neregistrované taxi. V Georgetownu je z bezpečnostních důvodů třeba se vyhnout tržišti Stabroek a oblasti Tiger Bay. Pozor je třeba dávat i v okolí katedrály St. George´s Cathedral.

S Venezuelou a Surinamem existují letité pohraniční spory. Je třeba mít tuto informaci na paměti při pohybu v pohraničních zónách. Při pozemní cestě ze Surinamu je potřeba použít oficiálních převozů (ferry) při překračování hraniční řeky Corentyne. V případě použití vodních taxi hrozí zatčení a deportace pro porušení imigračních předpisů. Do Venezuely neexistuje žádný pozemní hraniční přechod.

K řízení vozidla se doporučuje mezinárodní řidičský průkaz, není však vesměs vyžadován a dle velvyslanectví Guyany ve Venezuele postačí i řidičský průkaz ČR. Na základě českého řidičského průkazu lze požádat o místní řidičský průkaz v Licence and Revenue Office v Georgetownu. V Guayně se jezdí vlevo. Kvalita silnic je velmi špatná a téměř se nedodržují dopravní předpisy. Používání bezpečnostních pásů je povinné a nedodržování je pokutováno. Cesta napříč zemí do Brazílie je sjízdná jen pro silné terénní vozy, a to ještě jen po část roku.
V zemi existuje přísná kontrola pašování drog. Za pašování hrozí trest odnětí svobody ve vězeních špatné kvality až na dobu 3 let. O praxi, kdy je Evropanům nabízena cesta zdarma do Guyany za „protislužbu“ přivezení „balíčku“ jsou guyanské protidrogové autority informovány a podrobují je přísné kontrole na evropských trasách.
Vzhledem k vysoké vlhkosti vzduchu mohou nastat problémy s nefungujícími digitálními fotoaparáty a kamerami. Filmy je rovněž třeba chránit před vlhkem. V hotelových pokojích se nedoporučuje vypínat klimatizaci, vzhledem k velké vlhkosti by mohlo dojít k poškození oděvů a jiných textilných výrobků.

Další informace je možné získat na adrese www.guyana.org

Víza

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vízum je jednorázové s platností na 3 měsíce, o jeho prodloužení se žádá v zemi. Český občan může získat buď turistické vízum (1 vstup), nebo obchodní (pro jeden vstup nebo více vstupů s platností na 2 roky).

K získání turistického víza je nutno předložit:
- 2 vyplněné formuláře;
- 2 fotografie pasového formátu
- pas platný alespoň 10 měsíců;
- doklad o očkování proti žluté zimnici (doporučujeme vzít s sebou i na cestu);
- zpáteční letenku;
- poplatek cca 20 USD;

K získání obchodního víza je kromě požadavků shodných se žádostí o turistické vízum nutno předložit:
- pověření vysílající firmy z ČR a pozvání přijímající firmy v Guyaně;
- uhradit cca 40 USD za vízum na 3 měsíce pro více vstupů a 50 USD za vízum na 1 rok pro více vstupů;

Vízový formulář lze zdarma stáhnout na této webové adrese:
http://www.guyana.org/spanish/visa_ formenglish.html

Návštěvník Guyany nemusí svůj příjezd hlásit žádnému místnímu úřadu.
Při opuštění Guyany se platí povinná odletová daň ve výši 4000 guyanských dolarů nebo 22 USD a musí být uhrazena v hotovosti.

V zemi je velmi omezená možnost použití platebních karet, je možno jimi platit většinou jen ve velkých hotelech. Pouze Bank of Nova Scotia umožňuje výběr na kreditní karty, je proto nutno disponovat dostatečnou hotovostí. Nejrozšířenější směnovanou měnou jsou USD, je nutno disponovat i drobnými. Směna je povolena ve vybraných bankách, směnárnách a turistických zařízeních. Většinou lze platit i USD v hotovosti.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

V Guyaně je zdravotní péče na velmi nízké úrovni. Méně závažná onemocnění je možno zvládnout místními prostředky. Větší operace či složitější zásahy je nutno provádět v jiných zemích. Doporučujeme, aby zdravotní cestovní pojištění obsahovalo rovněž náklady na převoz do jiné země.

V Guyaně se vyskytuje břišní tyfus. Ve vnitrozemí malárie a horečné onemocnění denge jsou běžnými infekcemi. Doporučujeme používat antimalarika a repelenty.

Policie 911
Záchranná služba 913