773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Gruzie Gruzie - transparent

Nabízíme 31 ubytovacích kapacit za cenu 17 890 Kč - 97 994 Kč.

Výsledky hledání
Náš tip
Astoria Tbilisi Hotel

Astoria Tbilisi Hotel

Gruzie

50 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Výstup na Kazbek a trek v oblasti Kazbegi

Výstup na Kazbek a trek v oblasti Kazbeg…

Gruzie

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Gruzie horský trek Omalo – Shatili přechod hor oblasti Tushetie

Gruzie horský trek Omalo – Shatili přech…

Gruzie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Citrus Tbilisi

Citrus Tbilisi

Gruzie

50 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Poznávací eurovíkend s pobytem v Tbilisi

Poznávací eurovíkend s pobytem v Tbilisi

Gruzie

25 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Svanetie perla Gruzie - turistický zájezd

Svanetie perla Gruzie - turistický zájez…

Gruzie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >

Gruzie - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny (lari). Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru.

Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné předpisy mohou měnit, doporučujeme občanům České republiky informovat se o aktuální situaci na zastupitelských úřadech Gruzie v zahraničí.

Dokumenty

Platný cestovní pas.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Území „vnitřní Gruzie“ (tj. bez separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie a přilehlých hraničních pásem) je po srpnových událostech z roku 2008 poměrně bezpečné, avšak stav věcí se může rychle měnit, proto Velvyslanectví ČR ve Tbilisi doporučuje ověřit aktuální bezpečnostní situaci těsně před cestou. Zároveň Velvyslanectví prosí občany ČR mířící do Gruzie, aby se před cestou registrovali na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí), popř. zasílali své kontaktní informace (jméno a příjmení, datum narození, číslo pasu, kontaktní e-mail a telefon + přibližný plán pobytu v Gruzii, popř. Arménii) na následující e-mailové adresy: tbilisi@embassy.mzv.cz, czechembassy@gol.ge

Vstup zahraničních turistů z Gruzie do oblasti Abcházie a Jižní Osetie je v současné době velmi komplikovaný a bez souhlasu centrálních gruzínských úřadů v Tbilisi (ministerstvo vnitra, policie) prakticky nemožný. Velvyslanectví ČR v Tbilisi vstup na tato území NEDOPORUČUJE. Kromě vlastního území „republik“ kontrolovaných separatistickými režimy, jsou mimo správu centrálních úřadů v Tbilisi také následující obce, v nichž navíc hrozí zvýšené bezpečnostní riziko: Achalgori, Kurta, Eredvi, Ažhara a dále vesnici Perevi v okresu Sačchere. Ve všech výše zmíněných separatistických oblastech NEMŮŽE Velvyslanectví ČR ve Tbilisi v případě nouze poskytnout občanům ČR žádnou efektivní pomoc.

Hraniční přechody mezi separatistickými oblastmi Abcházie/Jižní Osetie a Ruskou federací nejsou Gruzií uznány, proto Gruzie jejich případné použití kvalifikuje jako trestný čin, za který hrozí citelné tresty včetně odnětí svobody.

Jediný legální hraniční přechod mezi Ruskem a Gruzií „Zemo Larsi“ (Věrchnij Lars) – Kazbegi (Stepantsminda) byl do 1. března 2010 uzavřen; nyní je otevřen, avšak pouze pro občany Společenství nezávislých států a Gruzie, tj. turisté ze zemí EU, včetně České republiky, jej využívat nemohou.

V minulosti patřilo několik oblastí Gruzie k rizikovějším, zejména pokud jde o kriminalitu, nyní se situace postupně zlepšuje. Stále je však třeba dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v odlehlejších, zejména horských oblastech, při nočních přesunech apod. Vzhledem k nedávným případům nočních přepadení ve Svanetii nedoporučuje Velvyslanectví ČR ve Tbilisi v této oblasti noclehy ve stanech, na nechráněných místech a v nedostatečné vzdálenosti od přilehlých osad. Při používání automobilu je třeba vždy nechávat auto na hlídaném parkovišti. Velvyslanectví doporučuje v horských oblastech Gruzie vždy využívat služeb místních průvodců a služeb ubytovacích zařízení. V případě nouze lze přivolat policejní hlídku – tel. linka 022.

Občané Gruzie se k českým občanům chovají velice přátelsky, nesnášejí však útoky na osobní hrdost a čest (ať už jsou domnělé či skutečné). V takovýchto případech si mohou počínat nevypočitatelně až agresivně.

Jídlo a potraviny zakoupené v restauracích střední a vyšší úrovně a supermarketech jsou nezávadné (je však třeba dávat pozor na záruční dobu výrobku). Celoročně se nedoporučuje pít nepřevařenou vodu z vodovodu.

Víza

Gruzie zrušila vízovou povinnost pro občany ČR s platností od 15. června 2005. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Gruzie bez víza po dobu do 90 dnů, a to při cestách s nevýdělečným i výdělečným účelem. Po příjezdu do Gruzie nepodléhá turista přihlašovací povinnosti.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky však doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u gruzínských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky přicestování nezměnily.

Velvyslanectví Gruzie v České republice sídlí na následující adrese: Na Zátorce 13, Praha 6 tel: (+ 420) 233 311 751/752/749, fax: (+420) 233 383 291

e-mail: prague.emb@mfa.gov.ge

Internetová stránka: www.czech.mfa.gov.ge

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Lékařská záchranná služba 03
Policie 022
Hasiči 220001, 931221
Informace 09