773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Etiopie Etiopie - transparent

Nabízíme 12 ubytovacích kapacit za cenu 54 800 Kč - 136 500 Kč.

Výsledky hledání
Náš tip
Etiopie – velká poznávací cesta

Etiopie – velká poznávací cesta

Etiopie

4 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: - Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Treking v Simien Mountains a sever Etiopie

Treking v Simien Mountains a sever Etiop…

Etiopie

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: - Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
ETIOPIE - Nejzajímavější kmeny Afriky

ETIOPIE - Nejzajímavější kmeny Afriky

Etiopie

3 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PR Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
ETIOPIE - JIŽNÍ OKRUH - ETNICKÁ ETIOPIE

ETIOPIE - JIŽNÍ OKRUH - ETNICKÁ ETIOPIE

Etiopie

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
ETIOPIE LETECKY KOMFORTNĚJI - S jižním okruhem

ETIOPIE LETECKY KOMFORTNĚJI - S jižním o…

Etiopie

2 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PR Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Etnická a historická Etiopie - prodloužení o severní okruh

Etnická a historická Etiopie - prodlouže…

Etiopie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >

Etiopie - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Dovoz valut není omezen. Návštěvníci by však měli deklarovat veškerou dovezenou měnu přesahující částku 3 000 USD v devizovém prohlášení (Ethiopian Customs and Revenue Authority declaration form). Doporučuje se měnit valuty výhradně v bankách nebo v hotelových směnárnách, pouliční výměna je trestná. Banky mají otevřeno od pondělí do pátku nejčastěji od 08,00 - 11,00 hod. a od 13,00 - 15,00 hod., v sobotu od 08,00 - 11,00 hod. Doporučuje se uschovat si veškeré doklady prokazující výměnu peněz pro případ opětovné výměny místní měny na zahraniční či případnou kontrolu původu peněz při odjezdu ze země.

Kreditní a debetní karty přijímá jen omezený počet hotelů, a to především v metropoli. Na výběr hotovosti z bankomatu nelze spoléhat.

Etiopské aerolinie vyžadují při koupi vnitrostátní letenky hotovostní platbu výhradně v zahraniční měně. Některé hotely a také půjčovny aut v Addis Abebě vyžadují rovněž platbu v zahraniční měně, případně vyžadují doklad o směně valut na etiopský birr (ETD).

Stejně tak při odjezdu ze země musejí návštěvníci prokázat původ zahraniční měny přesahující částku 3 000 USD (tj. doklad o směně).

Při odjezdu ze země není povolen vývoz větší částky než 200 ETB. Překročení povoleného limitu se přísně trestá (a to až vězením).

Etiopské předpisy povolují dovoz 2 kartónů cigaret, 250 gramů tabáku, 2 litrů tvrdého alkoholu. Elektronika (např. videokamera, počítač) se při vstupu do země přihlašuje a zpětný vývoz je kontrolován.

Platí zákaz vývozu přírodnin (kameny, rostliny, hmyz, vyčiněné kůže apod.), církevních a kulturních památek a uměleckých děl; speciální povolení k vývozu vydává po důkladné kontrole zakoupených věcí Národní muzeum v Addis Abebě. Zvláštní zákaz platí na štíty vyrobené z kůže, výjimečně i ze dřeva. Historické a církevní suvenýry (včetně oblíbených stříbrných křížů) se doporučuje kupovat pouze v kamenných obchodech, které jsou schopny vystavit účet.

Při vjezdu motorových vozidel do Etiopie ze Súdánu, Keni, Džibutska a Somálska (dvě poslední zmíněné země se z bezpečnostních důvodů nedoporučují) vyžaduje etiopská strana písemné potvrzení vystavené velvyslanectvím země, kde je dopravní prostředek registrován. Potvrzení má garantovat, že dopravní prostředek následně opustí etiopské území a nebude v Etiopii prodán. Všem motoristům se doporučuje, aby se o aktuálních podmínkách pro vjezd na etiopské území před plánovanou cestou včas informovali na Velvyslanectví Etiopie v Berlíně či na Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě.

Dokumenty

Platný cestovní pas (ještě nejméně 6 měsíců po skončení cesty) s uděleným vízem.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Bezpečnostní situace v Etiopii je na africké poměry relativně dobrá. Přesto se doporučuje zachovávat přiměřenou ostražitost a zásadně se vyhnout cestování v noci. Turisté by měli být obezřetní zejména na veřejných a turisty hojně navštěvovaných místech. Drobné krádeže nejsou ničím výjimečným. Cestování do odlehlejších míst se doporučuje pouze ve skupině.

Hranice s Eritreou je uzavřena, její okolí je zaminováno, proto se doporučuje se k ní nepřibližovat. Z bezpečnostního hlediska nelze doporučit ani návštěvu Somálského regionu (Somali Region) či pozemní cestování do Somalilandu.

Využití železnice mezi Etiopií a Džibuti není v současnosti možné.

Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některé citlivé lokality, jako jsou vládní budovy v Addis Abebě a veškeré mosty a přehrady a jejich okolí, je výslovně zakázáno (zabavení filmu je nejmenším trestem). Fotografování a filmování lidí je lepší domluvit předem (a počítat se symbolickým bakšišem pro "objekt") a po případném projevu nesouhlasu raději dále nepokračovat.

Při cestování veřejnými prostředky je třeba mít na zřeteli jiné počítání času v Etiopii. Den začíná v 6 hod. ráno a trvá do 18 hod., noc trvá od 18 hod. do 6 hod. následujícího dne. V rámci tohoto systému ranní autobus odjíždějící v 11 hod. etiopského času, odjíždí de facto v 5 hod. evropského času apod. Proto se doporučuje ubezpečit se při koupi jízdenky, zda je odjezd vyznačen v etiopském či evropském čase.

Mezinárodní řidičské průkazy v Etiopii neplatí, ale mohou (stejně jako národní řidičský průkaz s anglickým překladem) posloužit pro vydání etiopského řidičského průkazu. Vydává ho Road Transport Authority v Addis Abebě a bez něj nelze v Etiopii řídit. Turisté si mohou na cesty po zemi také najmout terénní vůz i s řidičem od některé z cestovních kanceláří. Doporučuje se volit raději tuto cestu nebo veřejnou dopravu.

Víza

Cestovní režim pro občany ČR – vízový styk pro všechny druhy pasů (s výjimkou krátkodobých pobytů na diplomatický pas)
Požadavek pro vstup do země – platné vstupní nebo tranzitní vízum
Možnost získání víza:

Velvyslanectví Etiopské federativní demokratické republiky
Boothstrasse 20a
D-12207 Berlín
Tel.: +49 30 77 20 60
Fax: +49 77 20 624
E-mail: emb.ethiopia@t-online.de
http://www.aethiopien-botschaft.de/consular_en.html

Od 1. 2. 2007 mohou čeští občané obdržet jednorázové vstupní vízum za účelem turistiky též při příletu na mezinárodním letišti Bole v Addis Abebě. Poplatek činí 20 USD (doporučuje se mít připraven přesný obnos).

Vstup do země - letecky - přes mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě.
Po silnici - buď z území Súdánu, Keni nebo Džibutska. Ze somálského území je vstup možný pouze ze Somalilandu, nicméně tato varianta se z bezpečnostního hlediska nedoporučuje.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Před odjezdem do Etiopie se doporučuje včas konzultovat potřebu očkování či jiných zdravotních opatření (např. v souvislosti s malárií) s odborným lékařem.

Nebezpečí malárie hrozí zvláště v období velkých dešťů (od června do října), a to především v oblastech s nadmořskou výškou do 2 000 m.

S ohledem na nebezpečí bilharzie se nedoporučuje koupání ve všech přírodních vodách v Etiopii s výjimkou jezera Langano.

Vodu z vodovodu je nutno převařovat nebo nahrazovat vodou balenou. Při konzumaci nápojů v restauracích se doporučuje vyvarovat se konzumace ledu.

Při pobytu ve vysokých horách, které v Etiopii přesahují i 4 000 metrů, hrozí nebezpečí horské nemoci. Její příznaky však nejsou vyloučeny ani na počátku pobytu v hlavním městě Addis Abebě, jehož nadmořská výška (2 400 m. n. m.) může být příčinou zdravotních komplikací, např. bolestí hlavy.

Při zdravotních potížích lze v Addis Abebě doporučit následující zdravotní zařízení:

Nemocnice ruského Červeného kříže
Dejazmach Balcha Memorial Hospital (nedaleko Mexico Square)
Telefon: + 251 (0) 115 513 205, 115 514 072

Myungsung Christian Medical Center („the Korean Hospital“)
(nedaleko letiště Bole)
Tel.: +251 (0) 116 295 420-27
Mobil: +251 (0) 911 220 984 / 913 818 801
www.mcmet.org

Hayat Hospital (nedaleko letiště Bole)
Tel.: +251 (0) 116 624 499
Mobil: +251 (0) 911 203 582

Ambulantní ošetření poskytují též následující kliniky, které však patří k cenově dražším:

Blue & White Clinic
Tel.: +251 (0) 116 616 229
Mobil: +251 (0) 911 372 242

Swedish Clinic
Tel: +25 (0) 11 371 07 68
Fax: +251 (0) 11 371 33 63
Mobil: +251 (0) 911 206 291

Zdravotnická zařízení mimo hlavní město většinou postrádají odborný personál a léčiva.
Ošetření v nemocnicích i na klinikách se platí v hotovosti. Při vážnějších obtížích se doporučuje odlet ze země.