773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Chile Chile - transparent

Nabízíme 24 ubytovacích kapacit za cenu 41 800 Kč - 271 206 Kč.

Výsledky hledání
Chile Velikonoční ostrov
Program
letecky
-
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.11.2018 8 dní Snídaně leteckyletecky 41 800 Kč Detail
Chile Patagonie na kole
Program
letecky
-
Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 16.2.2019 23 dní Polopenze leteckyletecky 69 900 Kč Detail
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 16.1.2019 32 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 76 100 Kč Detail
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 17.11.2018 11 dní Dle programu leteckyletecky 78 640 Kč Detail
 5.3.2019 11 dní Dle programu leteckyletecky 78 640 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.11.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 79 990 Kč Detail
Chile Ledovce a národní parky Patagonie starstarstar
Program
letecky
Praha
Dle programu
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 19.11.2018 10 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 85 990 Kč Detail

další nabídky >

Chile - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Cizinec při vstupu na území Chile povinně vyplňuje formulář chilské Zemědělské a veterinární služby (SAG), v němž deklaruje, že do země nedováží žádné rostliny, čerstvé ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky a další potraviny. Chilská Zemědělská a veterinární služba zavedla mimořádná ochranná opatření s cílem zamezit zavlečení BSE, kulhavky a slintavky do země - nutno proto počítat s poměrně důkladnými prohlídkami zavazadel (bez výjimky všechna zavazadla prochází po příletu na mazinárodní letiště v Santiagu RTG kontrolou, důsledně se kontrolují zavazadla i na pozemních hraničních přechodech). Při vstupu na chilské území přes mezinárodní letiště v Santiagu jsou všechna zavazadla bez výjimky (včetně příručních) podrobena vnější kontrole speciálně vycvičenými psy (narkotika a nedovolené potraviny). Restrikce na dovoz potravin nedoporučujeme podceňovat - při překročení zákazu dovozu zakázaných potravin a výrobků se cizinec vystavuje nebezpečí sankcí dle platných zákonů, včetně odepření vstupu do země.

Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, celní omezení apod.

V Chile platí na převážené předměty při příjezdu a odjezdu celní omezení, která se nijak výrazně neliší od standardu běžného jinde ve světě: bezcelně lze přivézt a vyvézt 2 láhve alkoholu a 200 cigaret, vše ostatní nutno -s výjimkou předmetů osobní potřeby- deklarovat v celním prohlášení a zaplatit clo ve výši 9 procent (uvádíme platné normy, jejichž vyžadování je však celními orgány praktikováno „individuálně“ v závislosti na okolnostech). Pokud jste při tranzitu do Chile přes argentinské Buenos Aires nebo brazilské São Paulo zakoupili v tzv. "free-shopech" zboží jako např. videokamery, fotoaparáty, přenosné osobní počítače, elektronické agendy apod., doporučujeme uschovat příslušnou fakturu. Povinná směna valut v Chile neexistuje.

Dokumenty

Budete potřebovat platný cestovní pas ČR - doporučuje se platnost pasu minimálně 90 dnů od předpokládaného data vstupu na území Chile (dohoda mezi ČR a Chile o bezvízovém styku umožňuje totiž pobyt v Chile bez víza v délce až 90 dní, Váš pas by měl tedy mít platnost delší). Registrační imigrační karta se vyplňuje před přistáním, cestujete-li letadlem, nebo na pozemních hraničních přechodech, kde ji obdržíte od imigračních úředníků. Imigrační služba vyžaduje obvykle bezvadný stav cestovních dokladů: upozorňujeme zejména na časté problémy, které u starších cestovních dokladů ČR vznikají v souvislosti se stavem bezpečnostní fólie překrývající fotografii na datové stránce pasu. Pokud si hodláte během svého pobytu pronajmout vozidlo, je lépe mít k dispozici mezinárodní řidičský průkaz, i když vetšinou postačí cestovní pas a národní řidičský průkaz, a to jak při pronájmu automobilu tak při případných policejních silničních kontrolách. Mezinárodní očkovací průkaz se při cestách do Chilské republiky nevyžaduje a zvláštní očkování není ani potřebné vzhledem k místním hygienickým a klimatickým podmínkám.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Chile je z bezpečnostního hlediska pro zahraničního turistu klidnou zemí, ve srovnání s ostatními jihoamerickými zeměmi jsou bezpečnostní rizika menší, násilné trestné činy zaměřené proti zahraničním turistům jsou výjimečné. Konfliktním situacím se lze vyhnout dodržováním základních preventivních rad běžně zmiňovaných v každém turistickém průvodci. Nejčetnější problémy, zejména ve vybraných čtvrtích velkých měst jako Santiago, Valparaíso, Viña del Mar aj., mívají zahraniční turisté s kapesními zloději. Zvláště upozorňujeme na relativně vysokou kriminalitu v historickém centru Valparaísa kolem přístavu a ve městech v blízkosti bolívijských a peruánských hranic. Zvláštní pozornost věnujte osobním věcem během přesunů (zejména nočních) autobusem, případně vlakem (železnice Santiago – Temuco a železniční dráha Arica – La Paz, případně železnice z chilské Calamy do Bolívie). V případě zcizení finanční hotovosti či dalších osobních předmětů, včetně odcizení cestovních dokladů, je vhodné krádež ohlásit na policii a sepsat příslušný protokol. Sepsání protokolu je samozřejmě nezbytně nutné, pokud hodláte uplatnit např. cestovní pojištění. V případě odcizení cestovního pasu se oznámení o ztrátě či odcizení dokladu pro potřeby úřadů v ČR sepisuje až na Velvyslanectví ČR v Santiagu při vystavování náhradního cestovního dokladu. Občanům ČR cestujícím do Chile nabízí Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile možnost uložení letenek nebo jiných cenností. Služba je poskytována zdarma – nejčastěji si turisté ukládají do úschovy originály letenek, kopie pasu (ušetří se čas na ověřování totožnosti při vystavování náhradního cestovního dokladu), případně minimální obnos v hotovosti pro případ nouze apod. Úschovu nutno avizovat předem, stejně jako její opětovné vyzvednutí (věci k úschově lze přijímat a vydávat pouze v pracovní době).

Mj. z důvodu razantního postupu, který uplatňují v posledních letech andské země (zejména Kolumbie) proti mezinárodnímu obchodu s narkotiky, obchodníci s drogami hledají v současnosti alternativní cesty pro dodávky narkotik na americký a evropský trh, včetně menších zásilek prostřednictvím tzv. kurýrů. Podle informací chilských bezpečnostních orgánů a speciálních policejních expozitur některých zemí EU v Chile jednou z těchto nových cest se stalo také Chile (mezinárodní letiště v Santiagu de Chile a pozemní hraniční přechody z Bolívie a Peru). Doporučujeme proto českým občanům, aby tuto skutečnost vzali na vědomí (např. nenechávat bezprostředně před odletem z Chile bez dozoru svá zavazadla apod.). Protidrogové kontroly jsou prováděny rovněž v chilském vnitrozemí, zejména na hlavních silničních tazích směrem z Bolívie a Peru.

Příznivci pěší turistiky by měli vědět, že v některých odlehlých příhraničních oblastech mezi Chile a Peru a mezi Chile a Bolívií jsou dosud součástí ochrany státních hranic minová pole (v souladu s mezinárodními závazky Chile se postupně likvidují). Chile je mezinárodně známo svou atraktivní nabídkou tzv. "adrenalinových" a jiných netradičních sportů - doporučujeme v tomto směru využívat služeb pouze zavedených cestovních kanceláří s důvěryhodnými referencemi. Rovněž vysokohorská turistika v místních podmínkách vyžaduje bezpodmínečně využívat služeb osvědčených a zkušených průvodců. Před výstupy do větších výšek doporučujeme počítat v plánu cesty s dostatečně dlouhou aklimatizací, nejlépe v oblastech s nadmořskou výškou kolem 3.000 m n.m.

Poměrně často čeští turisté cestující do Chile navštěvují atraktivní oblast nejvyšší hory amerického kontinentu Aconcaguy, která je sice nejvýhodněji dostupná z chilského území, leží však již na argentinské straně And. V případě mimořádných událostí při návštěvě této oblasti je tedy nutné kontaktovat buď velvyslanectví České republiky v Buenos Aires nebo případně honorární konzulát v argentinské Mendoze (Consulado Honorario de la República Checa, Avenida España 1340, oficina 20, 5500 Mendoza, telefon: 0054261/4232148, fax: 4381592, e-mail: Mendoza@honorary.mzv.cz). Podle dostupných informací povolení k návštěvě výše položených oblastí Národního parku Aconcagua lze získat až v argentinské Mendoze nebo v příhraničním argentinském městečku Puente del Inca. Cestujete-li z chilské strany, informujte se předem. Pokud navštěvujete oblast Acongaguy z Chile, buďte připraveni na to, že na chilsko - argentinském pomezí (silniční přechod Los Libertadores - Cristo Redentor) budete muset projít obvyklou kontrolou pohraniční policie a celní služby. Toto platí i pro pozemní cesty do některých oblastí v jižní části chilského území (celý XII. region Magallanes y Antártica Chilena, které jsou dostupné pouze z území sousední Argentiny (lze však cestovat i lodí bez opuštění chilského území).

Zvýšenou opatrnost doporučujeme těm českým občanům, kteří hodlají během svého pobytu řídit motorové vozidlo. V automobilovém provozu je nutné počítat s celou řadou nepředvídatelných zvyklostí a situací, které mohou evropského řidiče zaskočit (rychlá jízda ve městě, naopak na dálnici relativně pomalá jízda, nerespektování rychlého a pomalého pruhu na dálnici, nepřehledné jednoúrovňové křižování rychlostních víceproudých silnic s komunikacemi třetí třídy, semafory ve městech bez "oranžové", sporadické používání směrových světel, v Santiagu změna dvousměrných ulic na jednosměrné v hodinách dopravní špičky, špatné značení uzavřených úseků na dálnici, na víceproudých komunikacích autobusy běžně vysazují cestující v levém pruhu, zvířata na vozovce, cyklisté jezdící téměř zásadně v buď levém pruhu na víceproudých vozovkách nebo při středové dělící čáře apod.). Rychlostní limity se vyplatí striktně dodržovat (v zásadě, není-li vyznačeno jinak, 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec, na dálnici 110 nebo 120 km/h) – radarové kontroly jsou poměrně časté, a to i v odlehlých oblastech, a místní policie (Carabineros de Chile) je velmi přísná. Příslušníci carabineros, vesměs shovívavější k cizincům než k domácím, vynikají neúplatností, pokusy o úplatu narozdíl od jiných latinskoamerických zemí nepříjemnou situaci většinou jen zhorší.

Mezi ČR a Chile neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče: je nezbytně nutné, aby český turista cestoval do Chile pouze se zajištěným mezinárodně platným pojištěním. Zdravotní péče, a to i základní - o případné hospitalizaci či operačním zákroku nemluvě, je v Chile velmi nákladná (několikaminutové vyšetření u lékaře pouze ke stanovení jednoduché diagnózy představuje výdaj minimálně v desítkách dolarů, hospitalizace bývá pak otázkou několika tisíc dolarů). Nutno počítat s tím, že některé soukromé kliniky požadují uhrazení zdravotní péče ihned (často ještě před vlastním ošetřením) v hotovosti, a to bez ohledu na to, zda cizinec má či nemá mezinárodní pojištění. V tomto případě je nutné uchovat veškeré doklady od chilského lékaře, včetně písemné diagnózy s dobře čitelným jménem pacienta, a zpětně žádat refundaci nákladů u příslušné pojišťovny. Příznivcům extrémních sportů (free snowboarding, vysokohorská turistika apod.) doporučujeme u pojišťovací společnosti předem ověřit, zda sjednaná pojistka kryje i náklady na transport helikoptérou záchranné služby.

Do Chile není vyžadováno speciální očkování - klimatické podmínky to nevyžadují a hygienické podmínky jsou na dobré úrovni (včetně kvality pitné vody z veřejné vodovodní sítě ve větších městech). Doporučujeme však informovat se předem ještě v ČR, pokud cestujete z Chile do dalších zemí Latinské Ameriky (někdy se stává, že např. letecká společnost nenechá cestujícího bez povinného očkování pro cílovou zemi vůbec do letadla nastoupit). Pro ty občany, kteří cestují z Chile dále do rizikových států v Latinské Americe (v některých z nich je vybrané očkování povinné) a nezajistili si potřebná očkování již v ČR, existuje možnost placeného doočkování až v Chile, a to na adrese Vacunatorio Internacional, Hospital El Salvador, Avenida El Salvador 364, Providencia, metro stanice Salvador, pondělí a pátek 8:30-12:30 a 14-15:30 hodin.

Při směně zahraniční měny jsou nejběžnější americké dolary (kurs v březnu 2010 cca 510 chilských pesos za jeden americký dolar) a stále častěji také euro, které má dlouhodobě i výhodnější kurs (cca o 100 chilských pesos více než americký dolar). Před vlastní směnou vyšších obnosů doporučujeme porovnat kursy v několika směnárnách, případně bankách, kursy v hotelových zařízeních a ve směnárnách na mezinárodním letišti v Santiagu a na hraničních přechodech jsou samozřejmě výrazně méně výhodné. Vzhledem ke stabilitě domácí měny neexistuje černý trh. V Chile jsou v oběhu tyto bankovky: 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 chilských pesos. Mince s nejvyšší nominální hodnotou je 500 chilských pesos, dále cirkulují 100 pesové mince – dvě podoby: stará a nová „stovka“ v kombinaci dvou různě barevných kovů, dále 50, 10, 5 a 1 peso. V turistických centrech je běžná platba kreditními kartami (nejčastěji MasterCard a Visa), nicméně před použitím platební karty v určitém zařízení doporučujeme konzultovat se zaměstnanci, zda tu kterou kartu skutečně přijímají (indikace logem na vstupních dveřích nejsou často směrodatné s výmluvami na technické problémy atd.). Síť bankomatů ve městech je hustší než v ČR (hovoříme o větších městech a vybraných turistických střediscích), avšak pozor – existují dva druhy bankomatů: jeden pouze na výběr hotovosti debetními kartami vydanými místními bankami (bankomaty označené „Redcompra“) a druhý na výběr hotovosti z mezinárodních karet kreditních (bankomaty jsou viditelně označeny logem, v naprosté většině bankomatů jsou indikace pro jednotlivé operace na obrazovce rovněž v anglickém jazyce). Banky fungují pro veřejnost od pondělí do pátku pouze do 14 hodin. V odlehlých regionech nutno počítat s velmi řídkou sítí bank a omezenou možností směny zahraničních měn. Cestovní šeky jsou vcelku obvyklou praxí. Jinde než v hotelích jsou platby přímo v dolarech možné pouze ve velmi omezené míře a vždy až po předcházející dohodě (tržiště, taxi, turistické služby). V běžné komerční síti cizí měnu nepřijímají. Nerezidentní cizinci mají při platbě za ubytovací služby v amerických dolarech ve většině případů možnost zaplatit cenu bez DPH (19 procent): avšak ne všechny hotely tuto výhodu cizincům ochotně poskytují, doporučujeme jednak ověřit si možnost platby v USD bez DPH předem (a náležitě se jí domáhat) a zadruhé „pohlídat si“, aby vám ubytovatel přepočetl cenu v USD správně, tedy skutečně bez DPH (velmi často se hotely snaží „nasazovat“ za stejnou službu dvojí ceny – jednu v pesos s DPH a druhou, vyšší, v USD). Řada autopůjčoven, hotelů a dalších turistických zařízení si před poskytnutím nákladnějších služeb pořizuje jako určitý druh záruky buď fotokopie kreditních karet nebo otevře na Vaši kreditní kartu bianko voucher, který vám po řádné úhradě služeb vrátí. Většina provozoven při platbě kreditními kartami požaduje předložení průkazu totožnosti (pasu). Český turista přijíždějící do Chile z Brazílie, Argentiny nebo dalších latinskoamerických zemí může zbývající národní měnu těchto zemí směnit na chilská pesos přímo v Chile v relativně příznivém kursu (směna na dolary je také možná, ale nevýhodná). Je-li řeč o platidlech, vždy se vyplatí mít po kapsách kolekci "českých drobných" pro časté místní zvědavce, děti nebo sběratele "exotických kuriozit".

Pokud jde o možnosti autostopu, tento způsob dopravy je v Chile ve srovnání s jinými latinskoamerickými zeměmi relativně častý a bezpečný. Stopovat je běžné i ve velkých městech jako Santiago (v nočním provozu místo řídce cirkulujících nočních autobusových linek). Zvláště v tomto případě se samozřejmě vyplatí dodržovat obecně platná pravidla bezpečnosti.

Při letecké dopravě z Evropy do Chile je možné využít transkontinentálních letů společností Air France (z Paříže do Santiago de Chile,Swiss Air ( z Curychu via Sao Paulo), Iberia (z Madridu do Santiago de Chile), a LAN Chile (z Frankfurtu nebo Madridu).
Letištní poplatky se v Chile normálně neplatí, bývají zahrnuty v ceně letenky, a to jak při letech mezinárodních, tak i vnitrostátních. Při zajišťování vnitrostátních letenek lze využít jak služeb místních cestovních kanceláří, tak i leteckých společností (LAN Chile, Aerolíneas del Sur, Sky Airlines). Monopol na osobní leteckou přepravu ze Santiaga na Velikonoční ostrov má letecká společnost LAN Chile, nutno rezervovat s dostatečným časovým předstihem, zejména v období chilských letních prázdnin (prosinec- březen). Leteckou přepravu na souostroví Juana Fernandese (tzv. ostrov Robinsona Crusoe) zajišťují ze Santiaga de Chile malými letadly soukromé letecké společnosti LASSA nebo Transportes Aéreos Isla Robinson Crusoe.)

Při pobytu v Chile je nejvýhodnější autobusová doprava, která má velmi hustou síť (několik společností operujících ze Santiaga do hlavních chilských měst, v regionech pak menší místní dopravci). Ceny jízdenek v jedné a téže kategorii (lůžko, standard apod.) a na stejné trase se mezi jednotlivými společnostmi nijak podstatně neliší. Na velké vzdálenosti jsou k dispozici speciálně upravené dálkové lůžkové vozy (coche-cama) a pololůžkové úpravy (coche semicama). V provozu je i několik mezinárodních linek (Argentina, Brazílie, Bolívie, Paraguay, Uruguay, Peru). Železniční osobní doprava existuje pouze mezi hlavním městem Santiagem a jihem země (Chillán, Concepción, Temuco), na trati ze severochilské Ariky do bolívijského La Pazu a z chilské Calamy (oblast San Pedro de Atacama) do Bolívie. Poslední dvě jmenované trasy poskytují služby jen vybrané dny v týdnu. Velká část jižního Chile, z turistického hlediska velmi atraktivní, je dostupná bez opuštění chilského území pouze lodí nebo letecky (silniční spojení pak pouze přes Argentinu) - doporučujeme zajišťovat trajektovou lodní dopravu do této oblasti s dostatečnou časovou rezervou.

Při uzavírání smluv v půjčovnách automobilů doporučujeme důkladné zkontrolování nájemní smlouvy a jejích podmínek, pojištení a řádné převzetí vozidla přesně podle protokolu o jeho technickém stavu a vnějším poškození. Se zapůjčeným vozidlem nelze ve většině případů vycestovat mimo území Chilské republiky a pokud ano, nutno avizovat předem při rezervaci a počítat s určitým příplatkem na pojištění. Vzhledem ke stavu vozovek v odlehlých oblastech se vyplatí při pronájmu vozidla připlatit si na pojištění (v některých regionech se pojištění neposkytuje – např. celý XII. region Magallanes y Antártica Chilena a provincie Palena v oblasti Carretera Austral). Na chilských dálnicích a za průjezdy tunely se platí poplatky, které jsou relativně vysoké. S těmito výdaji je nutno počítat předem, neboť zpoplatněné úseky nemají často rozumnou alternativu vedlejšími komunikacemi. Nelze platit kreditními kartami ani cizí měnou, je tedy nutné cestovat s dostatkem peněz na hotovosti. Cena za litr benzínu (bezolovnatý 97 oktanů) se pohybuje od 550 do 600 pesos, v odlehlých regionech (San Pedro de Atacama, celá Carretera Austral) je uvedená cena mírně vyšší.

Orientační ceny v pesos (1 USD = 510 pesos, březen 2010)

Jízdenka metrem 320
Jízdenka autobusem v Santiagu 300
Hot Dog (v Chile „choripan“) v rychlém občerstvení 1.000
Burger King (nejlevnejší výběr+kola+chipsy) 1.990
Pizza pro jednu osobu (Pizza Hut) 3.500
Oběd (tzv. „menu ejecutivo“, ve všední den a levné restauraci) od 2.000
Oběd „a la carta“ v restauraci stř. kategorie 3.500 - 4.500 (bez pití)
Noc v průměrném hotelu 30.000 (Santiago)
20.000 (mimo turistická centra)
Nejnižší zjištěná cena za hotel v Santiagu 4.000
Levný hotel v Santiagu 12.000
Camping za osobu 5.000 - 20.000
Pivo v restauraci (0,3 l) od 800
Točené pivo (tzv. „schop“, 0,5 – 1 l) v Santiagu od 2.000
0,7 l nejlevnějšího chilského vína v samoobsluze 900 – 1.200
0,7 l velmi dobrého vína v obchodě od 3.000
Káva v restauraci, kavárně 500
250 g (un cuarto) salámu/šunky od 800
l litr mléka 700
4 ks housky 250
Kino 3.000
Jízdenka autobusem „semicama“ Stgo.-Temuco 20.000
Letenka Stgo.-Calama (San Pedro de Atacama) od 70.000 (last minute kolem 40.000)


Pro přípravu cesty do Chile doporučujeme turistického průvodce z ediční řady Lonely Planet (anglicky), případně z edice The Rough Guide. Pro španělsky mluvící cestovatele doporučujeme z nabídky chilských prodejen knih místopisně bohatý průvodce chilské edice Turistel (několik dílů: Norte, Centro, Sur, automapa, campingy, každý rok aktualizované vydání) a obsažný průvodce po Santiagu (Carlos Ossandón Guzmán: Santiago, nakladatelství Editorial Universitaria de Santiago de Chile). Na našich stránkách naleznete i přístup k internetovým zdrojům dalších informací (většina ve španělštině), včetně výborných map chilského Vojenského kartografického ústavu.

Velvyslanectví ČR v Santiagu přeje všem uživatelům těchto stránek, aby jim pobyt v Chile vyšel zcela podle jejich představ. Od všech cestovatelů pak rádi uvítáme komentáře k obsahu tohoto článku a jejich osobní zkušenosti, které se v následujících aktualizacích vynasnažíme zobecnit ku prospěchu všech dalších turistů.

Víza

Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není zapotřebí, a to na základě dohody o oboustranném zrušení vízové povinnosti, která vstoupila v platnost již v roce 1996. Dohoda opravňuje občany ČR k pobytu na chilském území po dobu maximálně 90 dnů za účelem turistiky. Při pobytu delším než 90 dnů je držitel cestovního pasu ČR povinen obstarat si příslušné vízum ještě před odjezdem z ČR (vyřizuje zastupitelský úřad Chilské republiky v Praze - Velvyslanectví Chilské republiky, U Vorlíků 4/623, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, v blízkosti stadionu AC Sparta Praha, telefon: 224315064-224313176-220571656, fax: 224316069, e-mail: echilecz@mbox.vol.cz).

V případě, že vstupujete na chilské území jako turista bez víza a potřebujete si z nějakých důvodů prodloužit pobyt nad 90 dní, lze vycestovat z Chile např. do sousední Argentiny, poté se vrátit a „načít“ další bezvízový pobyt do 90 dnů.

V případě, že se změní účel Vašeho pobytu v Chile, musíte si zajistit příslušné vízum. Informace lze získat na cizineckém odboru Ministerstva vnitra Chilské republiky v hlavním městě (Ministerio del Interior, Departamento de Extranjería, ulice Bandera 1350, Santiago - Centro, telefon: 6744000). V hlavních městech chilských regionů pak existují rovněž krajské pobočky cizineckého odboru.

Pokud cestujete již z ČR se záměrem v Chile pracovat nebo dlouhodobě studovat, je nutné si příslušné pracovní/studijní vízum zajistit již na zastupitelském úřadě Chilské republiky v Praze (adresa a spojení viz výše).

Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile informace o podmínkách získání pracovního povolení nebo víza v Chile českým občanům nepodává. Je to proto, že chilská strana nemá povinnost náš zastupitelský úřad informovat o případných změnách v podmínkách pro udělování pracovních víz a pracovních povolení a informace, které české velvyslanectví má, mohou být tudíž zastaralé a úřad za jejich spolehlivost nemůže ručit. Doporučujeme obrátit se –jak je ostatně obvyklé- na zastupitelský úřad Chile v Praze.

Přihlašovací povinnost v Chile neexistuje.

Cestujícím, kteří navštíví Chile a hodlají odtud podniknout dlouhodobě trvající cestu dále po Latinské Americe, doporučujeme informovat se v příslušné kapitole webových stránek MZV o tom, do kterých zemí vízum potřebují nebo případně jak dlouho se mohou v té které zemi zdržovat jako turisté bezvízově. Pokud je vízum zapotřebí (po vstupu ČR do EU jen ojediněle) a pokud to dovoluje délka platnosti udělovaného víza, doporučujeme zajistit si potřebná víza ještě v Praze (toto platí i o těch latinskoamerických zemích, které v Praze nemají zastoupení a žadatel o vízum se tedy musí obrátit na zastupitelské úřady těchto států v některé ze sousedních zemí ČR). Žádat o vízum až v Chile je sice možné, avšak takováto žádost bývá často administrativně těžkopádnější, některé země dokonce k tomu vyžadují přímé intervence českého zastupitelského úřadu v Santiagu. Velmi časté jsou cesty českých občanů z Chile dále do sousední Bolívie – upozorňujeme, že od 1. října 2003 Bolívie jednostranně zrušila vízovou povinnost pro turisty z ČR (bezvízový pobyt maximálně po dobu 90 dní). Je velmi dobře možné, že na málo frekventovaných hraničních přechodech si imigrační úředníci tuto skutečnost budou zprvu ověřovat a vy se svého práva bezvízové návštěvy Bolívie budete muset dožadovat – při případných zásadních problémech požádejte o kontakt buď se zastupitelským úřadem ČR v Santiagu de Chile nebo s Honorárním konzulátem ČR v bolívijském La Pazu (telefon: 005912/2210112, fax: 005912/2213004).

Další praktické informace
Zastupitelský úřad ČR neregistruje žádné zásadní problémy při vstupu českých občanů na území Chile: určité pochybnosti ze strany chilských imigračních úřadů o existenci již bezmála desetiletého bezvízového styku mezi ČR a Chile mohou teoreticky vzniknout, pokud občan ČR vstupuje na chilské území z některé ze sousedních zemí (Peru, Bolívie, Argentina) přes odlehlé a málo frekventované hraniční přechody (celkem obvyklá je u imigračních úředníků záměna „Checoslovaquia“ a „República Checa“ při ověřování v seznamech zemí bez vízové povinnosti).

Každý cizinec musí při vstupu na území Chilské republiky vyplnit již zmíněnou imigrační kartu, její první část je mu imigračními úřady odebrána při vstupu a druhou část (kopii) je návštěvník povinen odevzdat při opuštění chilského území. Doporučuje se kopii této karty pečlivě uschovat, vystavení duplikátu při odjezdu ze země je sice možné, avšak přináší s sebou řadu administrativních průtahů, včetně složitého ověřování skutečného data Vašeho vstupu na chilské území. Vrácení kopie imigrační karty je vyžadováno i v případě pouze krátkého a dočasného opuštení chilského území např. při pěších výstupech na nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu, která se nachází na argentinské straně hranice nebo při cestách do nejjižněji položených oblastí Chile, které jsou pozemní cestou přístupné pouze přes Argentinu (Národní park Torres del Paine, Punta Arenas, Puerto Natales apod.).

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Mezinárodní kód: 0056 (2 – Santiago)
Uniformovaná státní policie (Carabineros de Chile): 133
Záchranná služba: 131
Hasiči (Bomberos): 132
Velvyslanectví ČR: 2321066, 2311910, fax: 2320707, stálá konzulární služba pro naléhavé případy: mobilní telefon 09/2492220