773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Arménie Arménie - transparent

Nabízíme 19 ubytovacích kapacit za cenu 28 900 Kč - 97 994 Kč.

Výsledky hledání
Náš tip
Poznávání Arménie

Poznávání Arménie

Arménie

30 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Arménie

Arménie

Arménie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Gruzie a Arménie - země jižního Kavkazu

Gruzie a Arménie - země jižního Kavkazu

Arménie

3 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PR Odlet: PRG, VIE, KSC Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Nejkrásnějšími kouty Arménie

Nejkrásnějšími kouty Arménie

Arménie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PR Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Arménie - Rajská země Noemova

Arménie - Rajská země Noemova

Arménie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Za historií a přírodou Kavkazu

Za historií a přírodou Kavkazu

Arménie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >

Arménie - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Pro vývoz jakýchkoliv uměleckých předmětů je nutné mít povolení Ministerstva kultury Republiky Arménie. Alkohol je limitován stejným způsobem jako v ČR, ale v tomto směru jsou arménské orgány benevolentní. Stejným způsobem přistupují i k výrobkům z drahých kovů, které jsou určeny pro osobní potřebu.

Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné předpisy nebo přístup celních orgánů mohou měnit, doporučujeme občanům České republiky informovat se o aktuální situaci na zastupitelských úřadech Arménie v zahraničí.

Dokumenty

Cestovní pas (platnost musí přesahovat nejméně 6 měsíců od dne vstupu na území Arménie).

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Pobyt na celém území Republiky Arménie je podle oficiálních informací i dosavadních zkušeností Velvyslanectví České republiky ve Tbilisi (akreditovaného pro Arménii) poměrně bezpečný. Velvyslanectví ČR ve Tbilisi však přesto doporučuje občanům ČR mířícím do Arménie, aby se před cestou registrovali na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí).

Velvyslanectví ČR ve Tbilisi zásadně nedoporučuje navštěvovat území Náhorního Karabachu (včetně přilehlých území Ázerbájdžánu obsazených Arménií), a to z následujících důvodů:

- jedná se o separatistické území s nevyřešeným statusem (v minulosti oblast se smíšeným arménsko-ázerbájdžánským obyvatelstvem, v níž proběhla v 90. letech 20. století válka; poté se Náhorní Karabach prohlásil za samostatnou republiku, jejíž nezávislost však de iure neuznala žádná další země)

- vzhledem k výše uvedenému Velvyslanectví ČR ve Tbilisi NENÍ SCHOPNO poskytnout občanům ČR na tomto území účinnou pomoc v nouzi

- k návštěvě této oblasti je zapotřebí získat tzv. vízum Republiky Náhorní Karabach, jehož existence v pase je pak např. ázerbájdžánskými úřady chápána jako nelegální přechod ázerbájdžánských hranic (v jehož důsledku držitel pasu nemůže získat ázerbájdžánské vízum ani vstoupit na území Ázerbájdžánu)

Hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem a mezi Arménií a Tureckem jsou uzavřeny, tj. z Arménie se lze po zemi dostat pouze do Gruzie a Íránu.

Arméni se chovají k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné). Jídlo a potraviny zakoupené v obchodech a restauracích střední a vyšší úrovně jsou nezávadné. Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech. V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb.

Víza

Pro občany ČR platí vízová povinnost pro vstup na území Arménie. Vízum lze získat na zastupitelských úřadech Arménie v zahraničí, ale rovněž přímo na hranicích (tj. na letišti v Jerevanu či na pozemních hraničních přechodech). Toto vízum je však možné získat pouze do běžných cestovních pasů a pouze za účelem turistiky nebo tranzitu. Cena takto získaného víza se mění v závislosti na sezóně a činí cca 10-40 USD. Ministerstvo zahraničních věcí Arménie nabízí na svých internetových stránkách (www.armeniaforeignministry.com) rovněž možnost obdržet vízum prostřednictvím internetu (avizovaná cena – 60 USD; vízum může být následně vylepeno pouze na některých hraničních přechodech včetně letiště v Jerevanu). Dle informací dostupných Velvyslanectví ČR ve Tbilisi není tento způsob žádosti a obdržení víza příliš využíván.

Arménská strana zatím nevyžaduje po občanech ČR žádajících o vízum pozvání do země. V Arménii sice oficiálně platí přihlašovací povinnost, tj. cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii (hotely tak činí automaticky), avšak v praxi registrace v současné době vyžadována není.

Ve všech výše uvedených záležitostech se však situace může měnit, proto Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u arménských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky pro cestování nezměnily.

Oficiálně je pro ČR akreditováno Velvyslanectví Arménské republiky ve Vídni, které sídlí na následující adrese:
Neubahngasse 12,14/1-16, 1070 Vídeň, tel. (+43-1) 522-74-79 , 81; fax (+43-1) 522-74-81

e-mail: armenia@armembassy.at.

V Praze je rovněž akreditována Kancelář Velvyslanectví Arménské republiky se sídlem ve Vídni na následující adrese: Národní 60/28, Praha 1; tel. +420/221105 388/367
Tato kancelář však arménská víza nevydává.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Lékařská záchranná služba 103
Policie 102
Hasiči 101
Havarijní služba Jerevanu 104