773 677 006

info@cestasnu.cz

Detail státu

Argentina Argentina - transparent

Nabízíme 34 ubytovacích kapacit za cenu 57 298 Kč - 191 880 Kč.

Výsledky hledání
Argentina Z Brazílie do Argentiny a naopak starstarstar
Hotel
letecky
-
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 19.8.2018 13 dní Snídaně leteckyletecky 57 298 Kč Detail
 31.8.2018 13 dní Snídaně leteckyletecky 57 298 Kč Detail
 12.9.2018 13 dní Snídaně leteckyletecky 57 298 Kč Detail
Argentina Aconcagua - Výstup na vrchol Ameriky starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Dle programu
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.12.2018 22 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 68 200 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 25.1.2019 18 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 72 100 Kč Detail
Argentina Argentina, Brazílie
Kemp
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 12.9.2018 12 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 72 358 Kč Detail
 16.11.2018 12 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 72 358 Kč Detail
 23.12.2018 12 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 87 698 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.11.2018 12 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 72 990 Kč Detail
Argentina Treking v Patagonii
Program
letecky
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.1.2019 18 dní Bez stravy leteckyletecky 79 800 Kč Detail
 18.1.2019 24 dní Bez stravy leteckyletecky 86 800 Kč Detail

další nabídky >

Argentina - užitečné informace

Celní a devizove predpisy

Do Argentiny je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky apod.); dovážet se smí konzervované potraviny nebo tzv. potraviny “v prášku”. Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10.000,- USD, vzhledem ke značnému úniku hotovosti v “tvrdých” měnách z Argentiny jsou celníci při kontrole peněz velmi přísní. Zejména na hranicích mezi Argentinou a Paraguayí (kvetoucí černý obchod a pašování) se doporučuje celně deklarovat dražší fotoaparáty, notebooky a jiné elektronické přístroje; při nákupu tohoto zboží ve free shopech doporučujeme uchovat fakturu. V případě ztráty nebo odcizení těchto přístrojů na argentinském území je zapotřebí mít příslušný policejní protokol (nutný i pro pojišťovny) pro případ kontroly při výjezdu ze země. Jinak i v Argentině platí omezení dovozu – vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Na mezinárodních letištích (i např. na trajektu mezi Buenos Aires a Uruguayí) jsou rentgenována všechna zavazadla bez výjimky, včetně příručních, a to i při příjezdu.

Dokumenty

Od 2. ledna 2000 je v platnosti Dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele národních pasů za účelem turistiky, pobyt bez nutnosti udělení víza je maximálně 90 dnů. Občané ČR cestující do Argentiny za jiným účelem než turistickým (např. kulturní a studijní pobyty, či z jiných profesionálních důvodů) však víza potřebují.

Pro řízení motorových vozidel je třeba mít platný mezinárodní řidičský průkaz.

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Bezpečnostní situace v Argentině se v celonárodním měřítku mírně zhoršuje; na tomto nepříznivém trendu se však podepisuje zejména rostoucí kriminalita v Buenos Aires a dalších velkých aglomeracích. K většině případů okradení českých návštěvníků Argentiny, které pomáhá řešit Velvyslanectví ČR v Buenos Aires, dochází právě na těchto místech.

I když násilné trestné činy cíleně zaměřené proti zahraničním návštěvníkům jsou spíše ojedinělé, především ve velkých městech nabádáme k ostražitosti a dodržování obvyklých a zkušeným cestovatelům notoricky známých pravidel pasívní prevence: nikdy neztrácejte z dohledu své osobní věci, v restauracích si např. nezavěšujte kabelky na opěradla židlí, nevystavujte zbytečně na odiv fotoaparáty a cennosti, při fotografování věnujte pozornost osobám ve svém nejbližším okolí, stejně jako při nákupech, kdy vyndaváte peněženku diskrétně až v okamžiku placení, ve večerních hodinách se vyhýbejte postranním ulicím a pokud je to možné, pohybujte se ve skupinách, nenavštěvujte chudinské čtvrti, které se např. v Buenos Aires nacházejí i přímo v centru města, pro případ přepadení s použitím násilí nebo přímo zbraně se nikdy nebraňte a mějte připravený jistý obnos na hotovosti, kterým můžete útočníka uspokojit a odvrátit další agresi.

Mezi nejrizikovější části Buenos Aires patří čtvrť Boca, kde nedoporučujeme pohyb mimo několik málo ulic navštěvovaných turisty (okolí známého Caminita) a i tam je nutno dávat mimořádný pozor na kapesní zloděje, dále čtvrť San Telmo (krádeže zejména o víkendových bleších trzích), ve večerních hodinách centrum (tzv. “microcentro”, zejména pěší zóna ulice Florida a okolí), všechny stanice příměstské vlakové dopravy (zejména Retiro, Constitución) a autobusová nádraží, kde nikdy nespouštějte oči ze všech svých zavazadel (stejně jako na mezinárodním letišti Ezeiza a vnitrostátním Aeroparque). Oblíbeným působištěm kapesních zlodějů jsou pak městské autobusy a metro. V nočních hodinách se doporučuje používat v Buenos Aires cenově vcelku přijatelné taxislužby (ještě lépe pak služby radiotaxi, nikoli náhodně zastavená vozidla).

Poměrně často se lze setkat s falešnými bankovkami, zejména vyšších hodnot (20, 50 a 100 pesos). Nikdy neměňte peníze s pouličními směnárníky, mírně lepší kurs nikdy nevyváží riziko, kterému se tím vystavujete. Dávejte pozor na vracené bankovky v restauračních zařízeních levnějšího typu nebo ve večerních hodinách při placení v taxících, kdy není na peníze dobře vidět.

Daleko příznivější bezpečnostní situace je v argentinských provinciích a na maloměstě: nejnavštěvovanějšími turistickými místy v Argentině jsou přírodní rezervace a národní parky, kde je bezpečno – i tak ovšem doporučujeme např. tábořit jen na vyhrazených místech, cykloturistiku provozujte jen ve skupinách apod. Autostop je sice v Argentině možný, v žádném případě však takto necestujte sami. Turisté by neměli nechávat cennosti v ubytovacích zařízeních, zejména v hostelech levnějšího typu. Ubytovací zařízení často nabízejí možnost úschovy cenností buď ve vlastních trezorech nebo v sejfech na pokojích – při úschově na recepcích hotelů se vždy vyplatí ukládat věci v zalepených obálkách nebo, pokud jich je více, třeba i s jejich soupisem.

Argentina je významnou tranzitní zemí pro pašování narkotik (zejména ze sousední Bolívie a Paraguaye). Nikdy proto nenechávejte svá zavazadla bez dozoru a občas kontrolujte i jejich obsah – jsou známé případy “nechtěného” pašování omamných látek nastrčenými kurýry. Při přesunech dálkovými autobusovými linkami jsou obvyklé silniční kontroly policie, z nichž některé bývají velmi důkladné: kromě kontroly cestovních dokladů se reviduje i obsah všech nebo namátkově vybraných zavazadel.

Nejvýhodnějším, i když nikoli nejlevnějším, způsobem cestování po Argentině je vnitrostátní letecká doprava zajišťovaná téměř monopolně jedinou leteckou společností, kterou jsou Aerolíneas Argentinas - Austral; na několika málo vnitrostátních spojích operuje také chilská LAN (Mendoza, Salta, Calafate) a některé menší společnosti jako SOL a Andes. Kvalita dopravy společností Aerolíneas Argentinas – Austral je značně nevyrovnaná – časté je zpoždění nebo i rušení letů, vnitrostátní letiště Aeroparque Jorge Newbery v Buenos Aires má velmi zastaralou infrastrukturu, často je prodáno více letenek, než je kapacita letadla apod. Cestovatelé by měli být v těchto případech vybaveni solidní znalostí o svých právech a důrazně se jich domáhat. Doporučujeme dostavit se k odletu vždy s dostatečným časovým předstihem a den předem rekonfirmovat rezervovaný let. Nevýhodou je skutečnost, že mezi argentinskými městy ve vnitrozemí neexistuje letecké spojení a cestovatel se musí vždy vracet zpět do Buenos Aires.
Nejrozšířenějším a pro běžného zahraničního návštěvníka nejvýhodnějším způsobem dopravy po území Argentiny je dálková autobusová doprava. Z Buenos Aires je možné dostat se přímými linkami téměř do všech větších měst Argentiny – dálkových autobusových společností operuje na těchto trasách několik desítek a všechny se vyznačují velmi kvalitními službami a cestovním komfortem. K dispozici je několik cestovních tříd: od nejlevnějšího „servicio regular“ nebo „servicio común“, přes tzv. pololůžko („semi – cama“) až po lůžkovou úpravu („coche – cama“); některé větší společnosti provozují i nadstandardní luxusní servis „Royal Suit“ nebo „servicio VIP“. Na velké vzdálenosti doporučujeme cestovat ve vyšších třídách (příplatky nejsou vysoké a v každém případě se vyplatí) a využívat četných nočních spojů. Jízdenky ve vyšších třídách obyčejně zahrnují i lehké stravování a nealkoholické nápoje zdarma. Velká zavazadla se ukládají do zavazadlového prostoru proti stvrzence, menší příruční zavazadla si cestující bere na palubu – dbejte vždy na to, abyste měli vaše cestovní doklady a všechny další cennosti vždy u sebe; počítejte také s poměrně častými kontrolami cestujících ze strany argentinské policie, zejména při přejíždění z jedné provincie do druhé.
Všechny hlavní spoje odjíždějí z Buenos Aires z hlavního autobusového nádraží Retiro v centru města – vzhledem k velkému pohybu cestujících doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost všem vašim zavazadlům a osobním věcem. Na autobusovém nádraží Retiro jsou soustředěny prodejní kanceláře jízdenek všech dopravních společností. Z autobusového nádraží Retiro odjíždějí také všechny mezinárodní spoje – Buenos Aires má pravidelné autobusové spojení se všemi sousedními zeměmi: Chile, Paraguayí, Uruguayí, Brazílií a Bolívií.

V Argentině operují všechny nejznámější společnosti zajišťující pronájem vozidel. Pronajatým vozem však není možné přejíždět do žádné ze sousedních zemí. Neexistuje také možnost zapůjčení vozidla například v Buenos Aires a jeho vrácení ve vzdálené destinaci. Toto je možné pouze výjimečně a jen pokud se jedná o blízká místa (cca do 300 km). Pro zapůjčení vozidla stačí národní řidičský průkaz, nezbytně nutná je mezinárodní kreditní karta. Při přebírání vozidla nepodceňujte vnější obhlídku vozu a jeho alespoň zběžnou kontrolu technického stavu. Při cestách automobilem po Argentině je nutno brát v úvahu enormní vzdálenosti mezi jednotlivými městy a obydlenými místy vůbec, která jsou od sebe mnohdy vzdálena více než 500 km. Hlavní silniční tahy mimo velká města tvoří převážně pouze dvouproudé silnice s relativně dobrým povrchem a malou hustotou provozu. Dálnice evropského typu existují v podstatě jen v okolí Buenos Aires a dalších největších měst. Vedlejší cesty a případné objížďky jsou většinou velmi prašné a v případě dešťů blátivé. Při dálkových cestách automobilem se doporučuje cestovat za dne a zastavovat k odpočinku pouze u benzínových čerpadel, motorestů apod. Síť čerpacích stanic pohonných hmot je relativně dobrá, ovšem v odlehlejších oblastech se může stát, že není k dispozici požadovaný druh pohonných hmot nebo jsou pohonné hmoty “na příděl” pouze do určitého množství. Proto je třeba čerpat pohonné hmoty při každé vhodné příležitosti a udržovat nádrž v podstatě vždy plnou.

Národní měnou je argentinské peso (1 ARS = 100 centavos). Aktuální kurs peso/dolar a peso/euro můžete konzultovat na www.infobae.com/interior/economia.html. Kurs bývá mírně výhodnější ve směnárnách než v bankách. Nesměňujte na letištích, není to výhodné. Při přejíždění z jedné země do druhé je možné směnit přímo na argentinské peso všechny národní měny sousedních zemí. Hotovost nesměňujte na černém trhu u pouličních směnárníků. Banky fungují pro veřejnost ve všední dny většinou od 9 do 14 hodin, směnárny ve velkých městech a turistických střediscích mívají otevřeno do večerních hodin. Běžně jsou v Argentině přijímány platební karty VISA, Master Card, American Express či Diners Club, na vylepená loga na obchodech však příliš nedejte a na možnost placení kartou se dotažte raději předem. Možnosti plateb kartou jsou výrazně limitované ve vnitrozemí. Karty zásadně nepřijímají benzinová čerpadla. Při placení v hotovosti bývá v mnoha obchodech (oblečení, dárkové předměty, suvenýry apod.) cena obvykle o 5 - 10% nižší. V některých obchodech a zařízeních lze platit také přímo dolary, a to zejména v Buenos Aires a na cizinci frekventovaných místech; na podmínky nákupu za dolary se s prodávajícím dohodněte vždy předem. Při výběru v bankomatech získáte pouze národní měnu.

Prodejní doba ve většině obchodů je od pondělí do soboty cca od 9:00 do 20:30 hodin. V neděli bývají menší obchody zavřené. Ve vnitrozemí je zvykem polední siesta, a to zhruba mezi 13:00 a 16:00 hodinou. Velká nákupní střediska ve velkých městech mají otevřeno celý týden od 9.00 do 22.00 hodin.

V Argentině se lze setkat téměř se všemi klimatickými pásmy (od subtropického podnebí na severu až po subantarktické na jihu) a tomu je třeba přizpůsobit výběr oblečení. Při návštěvě oblastí s extrémními podmínkami (např. pohoří And) je třeba důkladně zvážit vlastní schopnosti. Důrazně se nedoporučuje podceňovat výstupy na nejvyšší horu Jižní Ameriky – Aconcaguu vysokou 6.962 m n. m (velvyslanectví ČR v Buenos Aires již řešilo několik případů pohřešovaných osob a úmrtí českých občanů v této oblasti). Nevypočitatelné klimatické podmínky srovnatelné s výstupem na horu Aconcagua nelze v Evropě simulovat. Turisté se nechávají zlákat tím, že na vrchol hory lze vystoupit i bez použití horolezecké výstroje, avšak terén a klima jsou velmi zrádné. Je zcela nezbytné, aby každý turista důkladně zvážil své fyzické schopnosti a případný výstup prováděl vždy ve skupině a se zkušeným horským vůdcem.

Víza

K pobytům za turistickým účelem, které nepřesáhnou 90 dnů, občané ČR víza do Argentiny nepotřebují (bezvízová dohoda je platná od roku 2000). Víza se ovšem vyžadují pro cesty, jejichž účel je jiný než turistický, anebo v případě, že se cestující hodlá v zemi zdržet déle než 90 dní. Pro většinu cest za jiným účelem než turistickým se udělují víza pro pobyt do 90 dnů s vícenásobným vstupem (vízum za účelem provozování umělecké činnosti je však pouze 15-ti denní). Na jednotlivé typy víz a na konkrétní podmínky jejich udělení se informujte na Velvyslanectví Argentinské republiky v Praze, Panská 6, 1. patro, konzulární oddělení, úřední hodiny po-pá: 9:00-15:00, tel: 22421 2448/9, fax: 2224 1246, e-mail: embargen@gmail.com. V některých případech požaduje nyní argentinské velvyslanectví při žádosti o vízum předložení zpáteční letenky a prokázání finančních prostředků.

Přihlašovací povinnost se v Argentině nevyžaduje. Při příjezdu do Argentiny cestující vyplňuje povinně migrační lístek, kde migrační úředník vyznačuje datum vstupu na argentinské území – kopii registračního lístku pečlivě uschovejte, bude vyžadován migračními úřady při opuštění země.

Pobyt v Argentině lze prodloužit na příslušném úřadě (Dirección Nacional de Migraciones, Avenida Antártida Argentina 1355, Ingresos y Egresos, tel.: 4317 0200, po-pá: 8:30 -13:00 hod, www.migraciones.gov.ar, info@migraciones.gov.ar). Je třeba si ověřit funkčnost a aktuálnost spojení.

Při překročení povolené doby pobytu v Argentině se platí pokuta. Při vstupu do země může migrační úředník požadovat předložení zpáteční letenky a prokázání se dostatečnými finančními prostředky na pobyt (cca 50 USD na den) nebo mezinárodní platební kartou. Je pravda, že toto bývá vyžadováno vesměs u osob, u kterých je předpoklad, že přijíždějí do země nelegálně pracovat.

Při pobytu delším než jeden rok se požaduje vyřízení tzv. "radicación temporaria". Taktéž na migračním úřadě (Dirección Nacional de Migraciones, Avenida Antártida Argentina 1355, tel.: 4317 0200, po-pá: 8:30 -13:00 hod, www.migraciones.gov.ar, info@migraciones.gov.ar )

Pokud jde o letištní poplatky pro výjezd ze země, v poslední době jej cestovní kanceláře a letecké společnosti zahrnují již do ceny letenky, není to však pravidlem, proto je třeba informovat se předem u prodejce letenky.

Zastupitelský úřad ČR v Buenos Aires se vyhýbá poskytování informací české veřejnosti o podmínkách získání pracovního povolení v Argentině. Pravidla se mění a argentinské úřady o těchto změnách často ambasády akreditované na svém území neinformuje. České velvyslanectví proto nemůže žadatelům zaručit stoprocentní důvěryhodnost informací; doporučuje v těchto případech kontaktovat Velvyslanectví Argentiny v Praze, které je jediné oprávněné a povinné tyto informace poskytovat.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Do Argentiny je bezpodmínečně nutné cestovat s platným zdravotním pojištěním. Pro lékařskou péči lze sice využít veřejných zdravotnických zařízení zdarma, avšak tato jsou obvykle nižší kvality, mají jen základní vybavení (zejména mimo větší města) a potýkají se často s velkým počtem pacientů. V soukromých zdravotních zařízeních (kam spadá i naprostá většina zubních ordinací) nutno počítat s úhradou služeb bezprostředně před/po ošetření. Částky za soukromou zdravotní péči jsou relativně vysoké, jsou refundovány pojišťovnami zpětně a jen větší zdravotnická zařízení přijímají platební karty. Pro zpětnou refundaci nákladů je v každém případě nutná diagnóza ošetřujícího lékaře, na případné další podmínky se informujte podrobně před cestou u své pojišťovny. Pokud užíváte některé specializované léky nebo léky na lékařský předpis, doporučujeme se vybavit na cestu dostatečným množstvím již z ČR. Běžné léky jsou v Argentině dostupné bez problémů. Chřipkové období zahrnuje v Argentině měsíce květen až září (zimní období na jižní polokouli); přestože v posledním období nebezpečí nákazy chřipkou A(H1N1) celosvětově polevilo, doporučuje se dodržovat všeobecně známá preventivní opatření. V letním období (prosinec – počátek března) existuje v severních subtropických oblastech Argentiny a ojediněle i v Buenos Aires nebezpečí nákazy horečkou dengue a výjimečně (podél hranice s Paraguayí) též žlutou zimnicí. Pro cesty do Argentiny však není očkování proti žluté zimnici (a dalším nemocem) povinné.

Telefonovat lze z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) nebo z veřejných telefonních stanic (locutorio, cábinas telefónicas - bývá nepřetržitý provoz).
Argentinský telefonní seznam na internetu můžete najít na: www.teleinfo.com.ar

Důležitá telefonní čísla:
Záchranná služba: 107
Policie: 101, policejní zásahová jednotka 911, Federální policie 131
Hasiči: 100
Civilní obrana: 103

Pošty
Pro zasílání mezinárodních zásilek se doporučuje používat pobočky pošty Correo Argentino (státní, ovládá cca 70% trhu). www.correoargentino.com.ar
Pro vnitrostátní zásilky a do sousedních zemí lze využít i ostatních společností (OCA, ANDREANI, atd.)